szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

A koronavírus-járvány mellékhatásaként vannak, akik évek óta szenvednek a fertőzés tüneteitől – pedig már kigyógyultak abból. Az orvostudomány most egy lépéssel közelebb kerülhet ahhoz, hogy segítsen rajtuk.

Koronavírus-járvány
Fellélegezhet kicsit a világ, a Covid-19 ugyan nem tűnt el, de nem keseríti meg a mindennapokat. Ám visszatér-e? És mi van a betegség utóhatásaival? Cikksorozatunkban megtalál mindent, ami a koronavírus-járványról tudnia kell.
Friss cikkek a témában

Világszerte mintegy 65 millió ember szenved a hosszú Covidtól. Ők azok, akik bár már kigyógyultak a fertőzésből, továbbra is tapasztalják magukon a tüneteket. A tudósok éppen ezért próbálják megérteni, hogy pontosan mi okozza ezt az állapotot, és azt is megtudni, hogy miként lehetne meggyógyítani az érintetteket.

Ennek első lépése, hogy pontosan definiálják a szakemberek, mit takar a hosszú Covid kifejezés. Az amerikai National Academies of Sciences, Engineering, and Medicine (NASEM) most egy új meghatározást dolgozott ki, ami a jövőben segítheti a betegség pontosabb megértését. Ennek érdekében a szakemberek több mint 1300 érintettel dolgoztak együtt, köztük betegekkel, ápolókkal, egészségügyi szakemberekkel és érdekképviseleti csoportokkal is. A NASEM ennek eredményeként az alábbi definíciót adta ki:

A hosszú Covid (Long Covid, LC) egy fertőzéssel összefüggő krónikus állapot, amely a SARS-CoV-2 fertőzés után jelentkezik, és legalább három hónapig folyamatos, visszaeső és remissziós (tünetmentes) vagy progresszív (súlyosbodó) formában jelentkezik, és egy vagy több szervrendszert érint.

A szakemberek szerint a három hónapos időszak nem feltétlenül a fertőzésből való felépülés után következik, hetekkel, hónapokkal később is jelentkezhet.

Elkaphatták a hosszú Covidot: találtak egy fehérjét, amiről nagyon úgy tűnik, hogy köze van hozzá

Brit kutatók rájöttek, hogy az úgynevezett gamma interferon magas azoknak a szervezetében, akik a hosszú Covidtól szenvednek. Ez új tesztek és gyógymódok kifejlesztéséhez vezethet.

A tünetekre nem tért ki a NASEM, de azt megjegyezte a szervezet, hogy több mint 200 ilyenről tudni, és ezek több szervet érintenek. Ezek közé tartozik egyébként a köhögés, a légszomj, az emésztési problémák, a tartós fáradtság, a memóriazavarok, valamint az ízlelési és szaglási problémák – írja az IFLScience.

A hosszú Covid definiálása után a szakemberek szerint könnyebbé válhat a jelenség vizsgálata, ezzel együtt pedig az, hogy megtalálják, milyen kezelés segítene a leginkább az érintetteken.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!