szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Egyre inkább érezteti hatását a klímaváltozás az erdőtüzek terén is. Egy új tanulmány szerint van olyan térség, ahol 11-szeresére emelkedett a pusztító erejű erdőtüzek száma két évtized alatt.

Több mint kétszeresére emelkedett világszerte a legpusztítóbb és legszennyezőbb erdőtüzek száma és intenzitása az utóbbi 20 évben az emberi tevékenység okozta globális felmelegedés miatt – mutat rá egy új tanulmány, melyet a Nature Ecology & Evolution folyóiratban publikáltak.

A kutatók műholdfelvételek segítségével csaknem 3 ezer különösen pusztító erejű erdőtüzet vizsgáltak meg a 2003 és 2023 közötti időszakból. Az Egyesült Államok nyugati részén húzódó mérsékelt égövi fenyőerdőket és az Alaszkát, Észak-Kanadát és Észak-Oroszországot borító boreális erdőségeket érintették ezek a tüzek a legsúlyosabban. Az adatokból kiderült, hogy ezekben a térségekben a nagy erejű erdőtüzek gyakorisága 11-, illetve 7-szeresére emelkedett.

„Emelkedésre számítottam, de ekkora mértékű emelkedést már aggasztónak tartok” – jelentette ki Calum Cunningham, a Tasmániai Egyetem professzora, a publikáció vezető szerzője. Az AFP francia hírügynökségnek nyilatkozva megjegyezte: „A klímaváltozás hatásai többé nem a jövőben várhatók, már ma is láthatók az egyre szárazabbá és forróbbá váló légkör jelei”.

Ideje lenne felkészülnünk óriási erdőtüzekre Közép-Európában

A nagy erdő- és mezőtüzek az egyik leglátványosabb következményei a szemünk előtt kibontakozó klímakatasztrófának. A sajtó egyre többször számol be a Kanadában, Ausztráliában, Görögországban vagy Portugáliában évente pusztító katasztrófákról. Tényfeltáró anyagunkban azt vizsgáljuk, mennyivel nőtt az emelkedő átlaghőmérséklet miatt egy óriási erdőtűz az esélye a közép-európai országokban.

A tanulmány szerint a tüzek gyakoriságát és intenzitását tekintve a 2017 és 2023 közötti hat év volt a legszélsőségesebb az egyre fokozódó szárazság következtében.

Az erdőtüzek során szén-dioxid kerül vissza nagy mennyiségben a légkörbe, ami tovább erősíti a bolygó felmelegedését. Továbbá hatalmas területeket borít el füstfelhő, amely egészségkárosító hatású, és sokkal több, idő előtti halálozást idéz elő, mint maguk a lángok – fűzte hozzá Cunningham.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!