Méhcsípés érte egy amerikai férfi szemét, valóságos horrorsztori lett belőle
Ritka, ám annál komolyabb veszélyt jelent, ha valakit a szemén csíp meg egy méh. Egy amerikai férfi volt ilyen balszerencsés, az esete pedig mindenki számára fontos tanulságokkal szolgál.
HVG
A méhcsípés akkor is rendkívül kellemetlen, fájó élmény, ha az ember nem allergiás rá – a szúrás mellett ugyanis méreganyag is jut a bőr alá. Ráadásul a méhek fullánkja jellemzően leszakad, ami az állat pusztulását okozza.
A csípést követően a bőrbe szakadt fullánkot mihamarabb el kell távolítani, ugyanis még ekkor is juttathat méreganyagot az emberi szervezetbe – de ha van hely, ahol nem szeretné az ember, hogy méhcsípés érje, az a szeme. Ez a szerv ugyanis különösen érzékeny az ilyen behatásokkal szemben.
Egy 55 éves amerikai férfi volt olyan balszerencsés, hogy épp a jobb szemét csípte meg egy méh – a fullánk pedig bele is szakadt a szemébe, derül ki a The New England Journal of Medicine folyóiratban publikált esettanulmányból.
A páciens szemében ragadt fullánkdarab
Shoshany et al., NEJM, 2024
A Philadelphia állambéli férfi még aznap felkeresett egy sürgősségi osztályt a problémával, ahol igyekeztek mihamarabb eltávolítani a fullánkot, de ez nem vezetett eredményre – egy lándzsaszerű kis darab az íriszébe ágyazódott, és nem sikerült eltávolítani.
Két nappal később a páciens látása drámaian romlani kezdett, és a fájdalom is erősödött – az íriszének erei elkezdtek bevérezni, ez vezetett a látásromláshoz. Az erősebb idegzetűeknek itt egy videó az ekkori állapotról, de akik nem rajongói az ilyesminek, görgessenek tovább:
The white arrow shows the location of the barbed bee stinger fragment in the patient’s eye. The white asterisk shows pooled blood. Credit: Shoshany & Syed, The New England Journal of Medicine, 2024 https://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJMicm2400652
Mivel féltette a látását, a férfi felkeresett egy szemklinikát, ahol a szakemberek fluoreszkáló festékkel színezték meg a szem gyulladt szaruhártyáját. Egy speciális mikroszkóp alatt, erős fény mellett a szakemberek egy kis szúrós tárgyat találtak az írisz és a szem fehér része közé ágyazódva.
A szemészek végül ékszerész csipesszel távolították el ezt a fullánkdarabot, majd különféle szemcseppeket írtak fel a betegnek, melyek antibakteriális gyógyszereket és szteroidokat tartalmaztak – összegez a Science Alert.
Ez az apró fullánkdarab okozott nagy galibát
Shoshany et al., NEJM, 2024
Öt hónappal később már egész jól helyreállt a férfi látása, de tökéletes nem lett. A szakemberek figyelmeztetnek: ilyen esetben szemészhez kell fordulni, ennek hiányában ugyanis súlyos következményei lehetnek a látásra nézve. A tudományos irodalomban nagyon kevés ilyen esettanulmány jelent meg, nem gyakori a szemet ért méhcsípés – de érdemes komolyan venni, ha megtörténik.
A világ legnagyobb húsipari cége, a brazil JBS a New York-i tőzsdére lépett, hogy finanszírozza a további növekedését. A zilált múltú vállalatot rendre megtalálják környezetvédők, politikusok és piacfelügyeletek.
Már a Szijjártó-libling akkugyáraknak sem jut az egyedi állami támogatásokból. Az Állami Számvevőszék súlyos kritikákat fogalmazott meg e rendszerrel szemben, mert nem szolgálja a gazdaság érdekeit.
„Elértük a határt, szürkeségben mi vagyunk élen” – énekli Zentai Márk, aki a Mörk leállása óta szólóban zenél. Az új dal címe Szabadon, és a részben a Pride felvonuláson forgatott klipje a HVG-n látható először.
Egészen hihetetlennek tűnő hírek, melyekről kiderült, hogy igazak. Hihető átverések. Mindkét fajtából jutott bőven az elmúlt hetekben a közösségi oldalakra.