szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Minden 3D-nyomtatónál gyorsabb lehet az amerikai UC Berkeley mérnökeinek fejlesztése – állítják a szakemberek. A SpaceCAL nevű szerkezetnek az űrutazások során lehet majd nagy hasznát venni.

A jövőben űrutazásoknál az űrhajósok számára kulcsfontosságú lesz a 3D-nyomtatás. A technológia segítségével bármikor elkészíthetnek és kicserélhetnek egy meghibásodott alkatrészt, amire egyébként a Földtől távol nem lenne lehetőségük. Ennek köszönhetően biztonságosabbá válhatnak a küldetések.

Ennek érdekében készítették el a UC Berkeley mérnökei a SpaceCAL nevű fejlett 3D-nyomtatót – melynek elkészítését a NASA 1,4 millió dollárral támogatta –, amivel az űrhajósok a Holdon és a Marson dolgozhatnak majd. A készülék már eljutott az űr szélére, a Virgin Galactic ugyanis magával vitte azt a VSS Unity fedélzetén még júniusban, a 07-es küldetés során – írja az Interesting Engineering.

A gép 140 másodpercen át lebegett a mikrogravitációban, és közben a tintaként szolgáló speciális műanyagból kinyomtatott egy miniatűr űrsiklót is. Persze csak a játék változatot, nem egy működő verziót.

A mérnökök még 2017-ben készítették el a SpaceCALt, amiről azt mondják, szupergyors és hatékony, alig 20 másodperc alatt készít el egy alkatrészt. A szakemberek szerint ez a sebesség különbözteti meg az eszközt más 3D-nyomtatóktól. A működése mögött meghúzódó technológia meglehetősen bonyolult; a lényeg röviden annyi, hogy a készülék fényt használ, hogy gyorsan tudjon bonyolult formájú tárgyakat nyomtatni egy alapvetően viszkózus, vagyis folyékony alapanyagból.

Kész a gép, ami naponta kinyomtat egy drónt – Ukrajnába is juthat belőle

A Firestorm Labs nevű amerikai cég szerint nagy segítség lehet a frontvonalban az a 3D-nyomtató, amely félig automata üzemmódban állítja elő a harci drónokat.

A Berkeley kutatói szerint ha az űrhajósoknak nem kell alkatrészeket magukkal vinniük az űrutazásra, az jelentősen csökkentheti, hogy mennyi teherrel indulnak útnak, vagy épp több ellátmány férhet be a raktérbe, ami növelheti a küldetés időtartamát.

Jó hír, hogy a földi tesztek során a nyomtató 60 különböző anyagot tudott előállítani, köztük szilikont, üvegkompozitot és különböző bioanyagokat. A mérnökök szerint ennek köszönhetően nemcsak alkatrészeket lehet elkészíteni, de akár fogpótlást is. A szakemberek most a NASA-val közösen azon dolgoznak, hogy nyomtatható orvosi eszközöket tervezzenek meg, így ezeket is ki lehetne hagyni az űrbe vitt csomagból.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!