szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Firestorm Labs nevű amerikai cég szerint nagy segítség lehet a frontvonalban az a 3D-nyomtató, amely félig automata üzemmódban állítja elő a harci drónokat.

Háború Ukrajnában
„Különleges katonai műveletnek” nevezett nyílt háborút indított Vlagyimir Putyin Ukrajna ellen. A harcok 2022 február óta tartanak, a Nyugat fegyverszállításokkal és gazdasági szankciókkal nehezíti az oroszok előrenyomulását. Cikksorozatunkban minden fejleményről beszámolunk.
Friss cikkek a témában

Nem kisebb befektetők, mint a Lockheed Martin és társai 12 millió dollárral álltak be a Firestorm Labs mögé, hogy az amerikai startup mérnökei egy kompakt, harci drónok készítésére alkalmas 3D-nyomtatót fejlesszenek. A kompakt szó persze relatív, ebben az esetben például egy konténer méretű egységet takar. A cél, hogy mindezt olyan területeken lehessen alkalmazni, mint például Ukrajna – írja az Interesting Engineering.

A céget Ian Muceus mérnök azután alapította, hogy látogatást tett Kijevben.

Ott született meg az xCell ötlete is, a gép kevesebb, mint 24 óra leforgása alatt képes elkészíteni egy drónt.

A nyomtató egyik típusa 6 méter, a másik 12,2 méter hosszú, és mindkettő rendkívül mobilis – állítja a vállalat. Mindkét variáns további előnye, hogy félig automatikusan üzemel, vagyis minimális emberi beavatkozás szükséges a gyártáshoz. Háborús környezetben szintén nem hátrány, hogy az xCellt generátorokkal látták el, így elektromos hálózat nélkül is bírja egy darabig.

Az egyik legjobb drón, amit a konténerekkel el lehet készíteni, a Tempest. Ennek maximális felszállási tömege 25 kg, melyből 4,5 kg lehet a hasznos teher. Hosszúsága 1,8 méter, szárnyfesztávolsága pedig 2,1 méter. A annak függvényében lehet konfigurálni, hogy milyen hatótávolságra van szükség.

Nem egészen 20 nap alatt elkészült a világ leghosszabb 3D nyomtatott hídja

Új gyalogos hidat avattak fel Sanghajban, amely unikum a maga nemében: a világ leghosszabb 3D nyomtatott hídjáról van szó.

A vállalat szerint a moduláris felépítés lehetővé teszi, hogy a harctéren gyorsan alkalmazkodjanak a katonák a kialakult helyzethez.

A Firestorm Labs a tervek szerint havonta 500 drónt gyártana le San Diegóban.

Ukrajnával egyelőre még nem kötött szerződést a vállalat, de ha a technológia beválik, hamarosan a frontvonal közelében is megjelenhetnek a nyomtatók.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!