szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

A mesterséges intelligenciát kínáló kínai cégek gyakorlatilag ingyen adják a szolgáltatásaikat, amire a távol-keleti vállalkozásoknak most nagy szükségük van, miután a ChatGPT kivonult a piacról.

A múlt héten Sanghaj adott otthont a mesterséges intelligenciáról szóló világkonferenciának (World AI Conference), ahol Kína egyik vezető MI-cége, a SenseTime bemutatta legújabb modelljét, a SenseNova 5.5-öt. Az Interesting Engineering azt írja, a modellt állítólag lenyűgöző képességekkel demózták: azonnal felismert és leírt egy SenseTime sapkát viselő plüsskutyát, visszajelzést adott egy nyúl rajzolásáról, valamint azonnal átolvasott és összefoglalt egy egyoldalas szöveget.

A SenseTime szerint a SenseNova 5.5 ugyanolyan jó, mint az OpenAI GPT-4 nagy nyelvi modellje, és ezt hamarosan a felhasználók is kipróbálhatják. A cég állítólag 50 millió tokent akar szétajándékozni, hogy ezzel vonzza be a felhasználókat. (A token ebben az esetben nagyon leegyszerűsítve a lekérdezések indításához használható „fizetőeszköz”.) Emellett egy ügyfélszolgálatot is felállítanak, hogy ingyenesen segítsenek az MI-t alkalmazó cégeknek áttérni a ChatGPT-ről.

Ez utóbbira különösen nagy szükség lehet most, hogy az OpenAI bejelentette: elérhetetlenné teszi a ChatGPT-t Kínában. Az OpenAI nemrégiben e-mailt küldött a kínai felhasználóknak, melyben a cég közölte: július 9-től blokkolja a hozzáférést a ChatGPT-hez. Bár a mesterséges intelligenciára épülő chatbot hivatalosan nem érhető el a távol-keleti országban, a felhasználók és a fejlesztők a cég API-ján keresztül mégis hozzáférhettek ehhez.

Hogy mi húzódhat meg a döntés hátterében, egyelőre nem tudni, de minden valószínűség szerint a Washington és Peking közötti egyre nagyobb feszültség lehet az oka. Hsziaohu Csu, a kínai Center for Safe AGI nevű szervezet alapítója szerint az OpenAI döntése „jelentős aggodalmat váltott ki a kínai MI-közösségben”, és komoly kérdéseket vet fel a technológiákhoz való méltányos hozzáféréssel kapcsolatban.

Az amerikai vállalat lépése azonban más szempontból is fontos. Azzal ugyanis, hogy a nem hivatalos csatornákat is elzárta Kínában, lehetőséget adott az olyan cégek számára, mint a Baidu, a Zhipu AI vagy a SenseTime, hogy teret nyerjenek. A Baidu szintén 50 millió ingyenes tokent oszt ki az Ernie 3.5-ös modelljéhez, míg Zhipu AI 150 millió tokent fog elajándékozni.

Háborúzni tanítja Kína a mesterséges intelligenciát, ami a hadseregnek is parancsolhat

Kínai mérnökök szerint az általuk fejlesztett mesterséges intelligencia, az AI Commander már Tajvannal és a Dél-kínai-tengerrel kapcsolatos háborús terveket is készített, a szimulációkban pedig folyamatosan ő dönt. Ennek ellenére állítják, a szellemet nem szabadították ki a palackból.

Mindez felgyorsíthatja a kínai cégek fejlődését, valamint tovább pörgetheti a már így is kiélezett versenyt az Egyesült Államok és Kína között. Utóbbi jelenleg 150 nagy nyelvi modellel rendelkezik, ami a teljes világpiac 40 százalékát jelenti, és a második legtöbb az Egyesült Államok után. Az elemzők szerint bár technológiai értelemben az OpenAI a legfejlettebb, a kínai vállalatok olcsó árazással próbálják meg megtörni ezt az előnyt.

A Szellemi Tulajdon Világszervezete szerint Kína nyújtja be a legtöbb MI-vel kapcsolatos szabadalmat, hatszor többet, mint az Egyesült Államok.

Összességében az OpenAI blokádja katalizátorként működhet a kínai MI-innovációban. Bár az indulásnál a kisebb vállalkozások számára a ChatGPT hiánya fájó lehet, de egyben ösztönözheti is őket saját modellek kifejlesztésére.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!