szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Leghamarabb 2025-ben mutathatja be a belga Textgrain nevű cég azt a mesterséges intelligenciát, amit az európai szuperszámítógépeken képez ki a gyűlöletbeszéd felismerésére. Generálni nem lehet vele ilyen tartalmakat.

A belga startup cég, a Textgrain lehet az első a világon, ami a gyűlöletbeszéd észlelésére alkalmas mesterséges intelligenciát (MI) épít – számolt be róla a The Next Web. A vállalat célja, hogy az Európai Unió mind a 24 hivatalos nyelvén működjön a rendszere, vagyis ha elkészül, a magyar nyelven írt gyűlöletbeszédet is fel fogja tudni ismerni.

A Textgrain az Antwerpeni Egyetemről nőtte ki magát vállalkozássá, 2016-ban alapították. A cég a mesterséges intelligencián alapuló adatkezelési és -elemző eszközöket fejleszt vállalatok számára, amely a szövegelemzéstől egészen a közösségi oldalakon és weboldalakon való online hangulat méréséig bevethető. Emellett a gyűlöletbeszéd elemzésére is összpontosít.

A startup júniusban negyedmagával elnyerte az EU mesterséges intelligencia fejlesztését ösztönző pályázatának támogatását, amely a generatív mesterséges intelligenciával és a nagy nyelvi modellekkel kapcsolatos innovációkat ösztönzi. A Textgrain így 250 ezer euróhoz (kb. 98,4 millió forint), valamint kétmillió órányi fejlesztési időhöz jutott az európai szuperszámítógépeken, a Lumin és a Leonardón. Ez utóbbi segíthet, hogy a mesterséges intelligenciát mielőbb sikerüljön betanítani.

Berobbanhat a kínai mesterséges intelligencia, fordítva sülhet el az OpenAI fegyvere

A mesterséges intelligenciát kínáló kínai cégek gyakorlatilag ingyen adják a szolgáltatásaikat, amire a távol-keleti vállalkozásoknak most nagy szükségük van, miután a ChatGPT kivonult a piacról.

A cég szerint fontos, hogy bár a rendszere képes lesz felismerni a gyűlöletbeszédet, nem lehet majd annak generálására használni.

Guy De Pauw, a Textgrain vezérigazgatója szerint bár az MI-piac egyre telítettebb, a Textgrain képes lesz kiemelkedni a mezőnyből azzal, hogy akadémiai megközelítést alkalmaz, és együtt dolgozik majd az egyetemekkel, civil szervezetekkel és egyéb kutatóközpontokkal.

Egy másik érv amellett, hogy a Textgrain sikeres lehet az, hogy az Európai Unió februárban fogadta el a digitális szolgáltatásokról szóló törvényt, ami kimondja, hogy a közösségi oldalaknak mindent el kell követniük annak érdekében, hogy mérsékeljék a platformon a gyűlöletbeszédet. A tervek szerint a vállalat mesterséges intelligenciája 2025-ben debütálhat.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!