Akkora esőzés volt Brazíliában, hogy felszínre hozta az egyik legősibb dinoszaurusz csontvázát
A kutatók egye 2,5 méter hosszú dinoszaurusz megkövesedett maradványait találták meg Brazília déli részén. A példány a Tyrannosaurus rex egyik őse lehetett.
HVG
Nemrég heves esőzések voltak Brazília Rio Grande do Sul államában, aminek nem várt következménye lett: egy majdnem teljes, megkövesedett dinoszaurusz-csontvázra bukkantak a Santa Maria Szövetségi Egyetem paleontológusai. Az Associated Press jelentése szerint a fosszíliáról úgy tartják, hogy egy 233 millió éve élt őslény egyedéhez tartozhatnak, így az egyik legrégebbi kövületről lehet szó.
Rodrigo Temp Müller, az egyetem tudósa szerint a szakembereket meglepte a lelet, a mérések eredményét azonban még nem publikálták tudományos folyóiratban. A szóban forgó lény a triászban élhetett, ami 252 millió évtől 201 millió évvel ezelőttig tartott. Ez volt az az időszak, amikor az összes kontinens a Pangea nevű szuperkontinens része volt.
A csapat négy nap alatt aprólékosan feltárta a lelet helyszínét, gondosan kiemelve a csontokat a helyükről. A kövület alapján a dinoszaurusz nagyjából 2,5 méter hosszú lehetett. A szakemberek úgy vélik, hogy a példány a Herrerasauridae családhoz tartozhatott, amely a dinoszauruszok egyik legrégibb csoportja. Ezek a dinoszauruszok a mai Argentína és Brazília területét uralták, az ökoszisztéma legnagyobb ragadozói voltak, és a triász vége felé haltak ki.
Tudósok a dinoszauruszokat vizsgálva arra jutottak, hogy a Bergmann-szabályként ismert ökológiai törvényszerűség valójában nem több puszta kivételnél.
A szakemberek úgy vélik, a példány segíthet áthidalni a korai triász ragadozói, valamint a későbbi, jól ismert theropodák, például a Tyrannosaurus rex közötti evolúciós szakadékot. A két élőlény több tízmillió év különbséggel élt a bolygón. A következő néhány hónapban a csapat alapos elemzést végez, hogy kiderítse, a kövület egy teljesen új, vagy egy már azonosított fajhoz tartozik-e.
A triász időszaka döntős fontosságú volt a dinoszauruszok megjelenésében és elterjedésében. Ez egy kihalási hullám utáni fellendülése volt az életnek, ami új és változatos életformákat hozott létre.
Donald Trump hangsúlyozta, hogy az iráni atomlétesítmények bombázása nem jelenti azt, hogy az USA háborúban állna. Évtizedek óta érvelnek hasonlóan amerikai elnökök, s alkotmányjogi értelemben az USA 1942 óta nem üzent hadat senkinek.
A kormányfő Diogo Jotáról, Lázár Jánosról és a Tisza Pártról is beszélt egy videós interjúban, meg arról, hogy a felesége szólt neki: ne engedjen be egy migránst sem.