szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Ugyan 2024 első negyedévében is nőtt a pénzügyi csalások száma – és az okozott kár értéke – hazánkban, bizakodásra ad okot, hogy a sikertelen visszaélések száma is nőtt.

Milliárdos károkat okoznak a bankkártyákhoz, illetve az elektronikus pénzforgalomhoz kapcsolódó visszaélések Magyarországon: a Magyar Nemzeti Bank (MNB) adatai szerint a bankkártyás visszaélések száma 2024 első negyedévében megközelítette az 57 ezret, ami 14,7 százalékkal több az egy évvel korábbihoz képest.

A kártyás visszaélésekkel okozott kár pedig ennél is nagyobb mértékben, 65 százalékkal emelkedett, és meghaladta a 2,7 milliárd forintot. Az elektronikus pénzforgalomban egytizedével, 4601-ra nőtt a sikeres visszaélések száma, az általuk okozott kár viszont több mint a négyszeresére, 13,4 milliárd forint közelébe ugrott.

Mindezek alapján a bankkártyás és elektronikus pénzforgalmi visszaélések összesen több mint 16 milliárd forintnyi kárt okoztak Magyarországon, ami jóval több mint háromszorosa az egy évvel korábbinak.

Az adatokat vizsgálva biztató ugyanakkor – emeli ki az MNB adatai nyomán a CIB Bank –, hogy éves összevetésben jóval több mint kétszeresére, 7100 fölé nőtt az elektronikus pénzforgalomban regisztrált, sikertelen visszaélések száma, az értékük pedig 1,3-ről 4,3 milliárd forint közelébe ugrott, vagyis egyre több csalási kísérletet sikerül még idejében megakadályozni.

„Az első negyedéves statisztikai adatokból is egyértelműen látszik, hogy – bár kétségtelenül látszanak biztató jelek – továbbra is fokozott odafigyelés szükséges az ügyfelek és a szolgáltatók részéről. Az átutalási limitek bevezetése révén viszont remélhetőleg tovább emelkedik majd a megakadályozott csalások aránya is” – vélekedik Bártfai Gábor, a CIB Bank Információbiztonsági vezetője.

„Nagyon fontos, hogy az elektronikus vásárlási műveletek, átutalások során mindig alaposan ellenőrizzük, hogy milyen felületen, például weblapon, kinek és mekkora összeget utalunk vagy fizetünk. Szintén lényeges a pénzintézet szakértője szerint, hogy soha ne engedjünk másoknak hozzáférést a banki műveletekhez használt elektronikus eszközeinkhez, és ne is telepítsünk alkalmazásokat, távoli hozzáférést lehetővé tevő programokat a számítógépünkre, a mobilunkra, vagy más eszközünkre” – fűzte hozzá a szakember.

Éves bérlet 699 forintért? Vigyázzon, csalók élnek vissza a MÁV nevével a Facebookon

Látszólag egy nagyon olcsó, korlátlan utazásra jogosító MÁV-kártyát hirdet egy hamis Facebook-oldal, ám ilyesmiről szó sincs, sőt: az összes pénze veszélyben lehet.

Az elmúlt időszakban megnövekedett számú, változatos módszereket használó adathalász bűncselekmények miatt már több hazai pénzintézet is napi átutalási limitet vezetett be, de más intézkedésekkel is igyekeznek visszaszorítani a bankok az ilyen cselekményeket.

Ha valaki úgy érzi, átverés áldozata lett, fontos, hogy mihamarabb értesítse a számlavezető bankját az esetről. A digitális pénzügyeket érintő veszélyekről a Kiberpajzs oldalán lehet többet megtudni.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!