szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

A jövőben négylábú robotok segíthetnek összetakarítani a tengerparton eldobált csikkeket, hogy azok ne mérgezzék az óceánokat.

Új értelmet nyert a robotporszívó kifejezés, hála az Olaszországi Technológiai Intézet mérnökeinek. A kutatók által megálmodott Vero nevű robot gyakorlatilag egy robotkuya, ám ahelyett, hogy kinyitná az ajtót vagy blokkolná a wifit, összeszedi a szemetet a strandokon.

A világ óceánjaira komoly kockázatot jelentenek a cigarettacsikkek, arról nem is beszélve, hogy a tengerparton eldobálva (miért tesz valaki ilyet egyáltalán?) nagyon nehéz azokat összeszedni a homokból. Hogy ezt a feladatot megkönnyítsék a mérnökök, úgy alakították ki Verot, hogy a lábaival gyakorlatilag fel tudja porszívózni a csikkeket.

A kutatók a Journal of Field Robotics című tudományos lapban részletezik, hogy csikkek milyen veszélyt jelentenek a környezetre nézve: a lebomlása során mérgező vegyületek és mikroműanyagot bocsát ki az óceánba. Ennek ellenére olyan sokan eldobálják, hogy ez a második leggyakoribb hulladék olyan terepen, amit a hagyományos robotok csak nehezen tudnak elérni.

No Title

IIT’ Dynamic Legged Systems lab developed VERO (Vacuum-cleaner Equipped RObot) that can assist people to clean beaches, small alleys and parks, particularly for removing cigarette butts, in terrains that are hard to reach for wheeled and tracked robots. The onboard vacuum cleaner is connected with hoses to the four legs.

A Vero esetében az üzemeltetőnek azt kell csak beállítania, hogy mekkora területet fésüljön át a hulladékért. Ezután a neurális hálózata feldolgozza a kamerája által látott képet, hogy aztán azonosítsa és összeszedje az apró szemetet. A mérnökök mind a négy lábára egy-egy szívófejet szereltek, így bármelyikkel el tudja végezni ezt a feladatot. További jó hír, hogy – ahogy a fenti videóban is látható – a robot többféle terepen is képes elboldogulni, és még olyan környezetben is jól végzi a feladatát, ahol viszonylag nehéz kiszúrni a csikket.

Bár a Vero nem dolgozik hibátlanul, a tesztek során a csikkek 90 százalékát így is összeszedte. Ez azt jelenti, hogy az adott partszakaszról 90 százalékkal kevesebb hulladék jut a tengerbe. 

A robotot például építkezéseknél is bevethetik.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!