szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

A Google egy indiai startup céggel összeállva szeretné elérni, hogy a felhasználók mobilján is ott legyen az új diagnosztikai eszköze. A rendszer a telefon mikrofonja segítségével füleli, milyen hangokat ad ki az illető.

Az a tény, hogy a Google mesterséges intelligenciát fejleszt, valószínűleg senkit sem ér meglepetésként. A vállalat ezúttal viszont egy olyan eszközt készített, ami nagyban megkönnyítheti az orvosok munkáját. Vagy épp megnehezítheti azt.

A Bloomberg információi szerint a cég 300 millió hanganyaggal képezte ki azt az új MI-t, ami az ember által kiadott hangok alapján igyekezne felismerni a kialakulóban lévő betegség korai jeleit. Az adatbázisban köhögést, szipogást, valamint a nehézlégzéshez tartozó hangokat is lehetett találni, hogy az MI aztán felismerje például a tuberkulózissal (gümőkór vagy TBC) küzdő személyt.

A vállalat most az indiai Salcit Technologies nevű céggel lépett partnerségre, ami egy légúti betegségek azonosítására szolgáló mesterséges intelligenciát fejleszt. A cél, hogy a megoldást az okostelefonokba is sikerüljön beépíteni, hogy ezzel segítse azokat az embereket, akiknél nagy a megfertőződés esélye, de olyan területen élnek, ahol az orvosi ellátás csak nehezen hozzáférhető.

Mindez komoly segítség lehetne az orvosok és az egészségügy számára, így ugyanis elejét lehetne venni egy járványnak. Arról nem is beszélve, hogy a lehetséges diagnózis tudatában az egészségügyi személyzet már eleve a megfelelő védőfelszereléssel kezdhetné meg a vizsgálatokat.

Dr. MI rendel: 91,1%-os pontosságot ért el ez a rendszer az orvosi diagnosztikában

Nagy jövő elő állhat a mesterséges intelligencia orvosi alkalmazása előtt. Most a Google-féle Med-Gemini modellt vetették alá néhány tesztnek, és az eredmények alapján több területen is jó szolgálatot tehet majd.

Ugyanakkor mint mindennek, ennek is lenne egy hátránya. Nevezetesen: sokan valószínűleg arra használnák az eszközt, hogy magukat diagnosztizálják, és az eredmény ismerete ellenére sem fordulnának orvoshoz, mondván, majd ők meggyógyítják magukat. Vagyis, ha a rendszer nem küld automatikusan jelzést az adott személy orvosának, akkor az MI diagnózisa sem fog sokat érni. Márpedig adatvédelmi szempontból az egészségügyi adatok tárolása is kockázatos, a küldözgetése pedig pláne az.

A Google-nek mindenesetre nem ez az első egészségügyi fejlesztése. Korábban egy olyan MI-t készített, ami az orvosoknál is pontosabban diagnosztizálja a mellrákot , nemrég pedig egy speciális mikroszkóp fejlesztésével járult hozzá a vállalat az orvostudomány fejlődéséhez.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!