szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Akár komoly egészségi problémát is jelezhet az, ha valaki a kor előrehaladtával számottevően alacsonyabb lesz. Ugyan mindenki veszít a magasságából, már 30 éves kortól, de a mérték a jelek szerint nem mindegy.

Nem legenda: tényleg valós, hogy az emberek az öregedés folyamán veszítenek a magasságukból. Adódik azonban a kérdés, hogy mégis miért – a kérdést a Live Science tette fel, és úgy találták, hogy az ártalmatlan okok mellett komoly egészségi probléma jele is lehet, ha valaki alacsonyabb lesz a kor előrehaladtával.

„Biológiai értelemben mind különbözően öregszünk” – szögezi le már az elején Marian Hannan, a Harvard Medical School öregedéskutató epidemiológusa. Egy dolog azonban állandó az öregedés folyamán: az emberek alacsonyabbak lesznek, ezt pedig egy korábbi amerikai tanulmány is alátámasztja. Ennek során összesen 2084, 17 és 94 év közötti nőt és férfit követtek nyomon 35 éven át, és úgy találták, hogy az emberek átlagosan 30 éves koruk környékén kezdtek veszíteni a magasságukból, és a folyamat idővel csak tovább gyorsult.

Pontosabban, a férfiak átlagosan nagyjából 3, a nők pedig 5 centiméterrel lettek alacsonyabbak 70 éves korukra (a 30 éves magasságukhoz képest), míg 80 éves korukra a férfiak már 5, a nők 8 centivel alacsonyodtak. (Hangsúlyozzuk: átlagosan.)

Megvizsgálták az öregedést, megdöbbentő eredményre jutottak a kutatók

Az amerikai Stanford Egyetem tudósainak vizsgálata alapján az öregedés nem egy folyamatos dolog. Ehelyett legalább két életszakaszban, rendkívül gyorsan zajlik le.

Az ok javarészt, hogy az emberi csontozat a kor előrehaladtával elkezd „lebomlani”. A Live Science megjegyzi, hogy a csontok a terhesség nyolcadik hetében kezdenek kezdenek kialakulni, és folyamatosan nőnek, egészen a 20-as évek közepéig. Ekkor vastagabbak lesznek, hogy megtarthassák a nagyobb izomtömeget. Ahogy az izomzat nő, kollagén-rostokat kezd termelni, melyek nyúlni kezdenek, és fokozzák a helyi véráramlást, serkentve a csontok növekedését.

Ez tetőzik 25–30 éves korra, 40-50 éves kor körül pedig már elkezd csökkenni a csontsűrűség – a csontok gyorsabban elkezdik lebontani a régi csontokat, mint hogy a szervezet újakat tudna készíteni.

A folyamat során Marian Hannan szerint meggyengülnek a csontok „hídszerű struktúrái”, és a kisebb terhelések mikrotöréseket válthatnak ki, megbontva ezeket a „hidakat”. Ez a károsodás vezethet végső soron a csontritkuláshoz, ami vékonyítja a csontokat – melyek gyengébbek és törékenyebbek is lesznek.

Magyar kutatók új módszereket találtak az öregedés megállítására, jó úton lehetünk az élet meghosszabbítása felé

Komoly lépést tettek az öregedés megértése felé az ELTE genetikusai, Vellai Tibor és Sturm Ádám. Kutatásuk szerint a DNS mobilis részei, vagyis a transzpozábilis elemek mozgásuk következtében túlságosan destabilizálják genetikai kódunkat, ami az öregedés hátterében állhat.

Szintén okozhatja az alacsonyabbá válást a rossz testtartás is – különös tekintettel az állandó előre hajolásra, de a csigolyák közti porckorongok sérülései is okozhatják ezt a magasságvesztést.

Külön említést érdemel az izomzat – az idős embereknél az izmok már sorvadásnak indulhatnak (szarkopénia), ami gyengítheti a csontszerkezetet és a csontritkuláshoz is hozzájárulhat.

Utóbbi esetén fontos a mozgás és az egészségesebb étrend, ezekkel sokat javíthatnak az erőnlétükön. Bár az okok nem ismertek, de a Live Science kiemeli: a magasság csökkenésével összefüggésben számos tanulmány mutatott már rá arra, hogy a súlyos egészségügyi problémák kockázata is magasabb.

Utóbbihoz sorolhatók a légutakat és a szív- és érrendszert érintő betegségek, így a szakember azt javasolja, hogy aki magasságvesztést észlel, keresse fel az orvosát.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!