Spanyolországba költözne? 5,8 milliós segítséget kaphat hozzá, ha távmunkában dolgozik
Spanyolország Extremadura tartománya szeretné befogadni a digitális nomádokat, erre pedig 2 millió eurót különített el. Bárki pályázhat az Európai Unió területéről.
HVG
Miközben Barcelonában a turisták mellett a digitális nomádokat sem szívesen látják már a helyiek, utóbbiakat Spanyolország más részén tárt karokkal várják – és még pénzt is adnak nekik. A The Next Web beszámolója szerint Extremadura – egy spanyol autonóm közösség Sevillától északra, a Portugál határ mentén – vezetése bejelentette, hogy 15 ezer eurót, vagyis mintegy 5,8 millió forintot ad a digitális nomádoknak és a távmunkában dolgozóknak, hogy a térségbe költözzenek.
A támogatást lakhatásra, termőföldvásárlása és minden olyan dologra fel lehet használni, ami segít gyorsabbá tenni a költözést.
A hegyvidéki tájairól, szőlőültetvényeiről, történelmi falvairól és kiváló ételeiről ismert Extremadurában viszonylag olcsó a lakhatás, havi néhány száz euró fejében már lakást lehet bérelni. 500 euróval számolva például ez még mindig csak 200 ezer forint, ami Magyarországon sem számít kiugróan magas albérletárnak. Sőt.
A tartomány vezetése kiemelte, hogy a térségben kiváló a mobillefedettség, az internetet pedig száloptika biztosítja, így garantáltan képes lesz dolgozni az, aki oda költözik.
Harminchatodik helyen végzett Magyarország a NordLayer kiberbiztonsági cég Global Remote Work Index 2023 rangsorában. Azt vizsgálták, melyik országban mennyire jól lehet távolról – otthonról vagy máshonnan, de a munkahelyen kívülről – dolgozni.
A dolog egyetlen „szépséghibája”, hogy aki odaköltözik, annak két éven át ott kell élnie, ami a digitális nomádokra nem annyira jellemző. Emellett a nyarak rendkívül melegek és szárazak, így ezt is el kell tudni viselni.
A térség 2 millió eurót különített el a programra, ami 200 pályázó számára elegendő összeg. A 30 év alattiak és az 5000 főnél kisebb lélekszámú falvakba költözők 10 ezer eurót, a többiek 8000 eurót kaphatnak. Akik két éve ott élnek, és úgy döntenek, hogy még egy évet maradnak, 5000 eurót kapnak, akik viszont nem vállalják a plusz egy évet, azoknak 4000 euró üti a markát.
A lap szerint minden uniós állampolgár jelentkezhet a programba. A pályázat szeptemberben indul, és ezen az oldalon lehet benyújtani a jelentkezést. Pályázni egészen addig lehet, amíg tart a 2 millió eurós keret. A pályázókat három hónapon belül értesítik, hogy sikeres volt-e a jelentkezésük.
2021 óta az 55 fontos csúcsról 10 fontra csökkent a Wizz Air részvényeinek árfolyama, a befektetők az elmúlt 15 céges jelentésből 13-ra negatívan reagáltak. A magyar gyökerű légitársaság életét a háborúk és az olajárak sem könnyítették meg, de a mélyrepülésben a menedzsment is szerepet játszott Bukta Gábor, a Concorde elemzője szerint.