szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Érdemes lehet odafigyelni arra, hogy mit eszik: a mediterrán étrend egy nők körében végzett kutatás adatai szerint jelentősen csökkentette a halálozás kockázatát.

A mediterrán étrendről már több ízben kimondták, hogy jót tesz az egészségnek – nemrég kiderült például, hogy a kognitív hanyatlás is kisebb eséllyel alakul ki azok körében, akik ehhez tartják magukat.

Egy új tanulmány eredményei most arra is rávilágítottak, hogy 23 százalékkal csökkenhet azon nők halálozási mutatója, akik tartják magukat a mediterrán étrendhez. A kapcsolódó publikáció a napokban jelent meg a JAMA Network Open folyóiratban.

A kutatók 25 éven át követték 25 315 nő egészségi mutatóit. Így derült ki, hogy azon hölgyek, akik étkezési szokásai megegyeztek a mediterrán étrenddel, 23 százalékkal kisebb valószínűséggel haltak meg bármilyen okból a vizsgálati időszakban – szemben azokkal, akik nem ezt az étrendet követték.

Ez már önmagában is látványos eredmény, de a Harvard Medical Schoolhoz tartozó Brigham and Women’s Hospital kutatócsoportja azt is megállapította, milyen biológiai változások állnak ennek hátterében.

Az életkor csak egy szám: 9 hónappal fiatalíthatja meg az agyát, egyszerűen mást kell ennie

Köztudottan sok előnye van a kiegyensúlyozott, friss alapanyagokra, elsősorban zöldségekre, halakra, fehér húsokra, gyümölcsökre épülő mediterrán étrendnek, és a lista most újabb pozitívummal bővült.

A szakemberek több biomarkert is vizsgáltak a szervezetben, és megállapították, hogy a mediterrán étrend fő előnyei a szervezet anyagcsere- és gyulladásos folyamataiban rejlenek – ezek segítik a testi funkciók normál működését.

Szintén pozitív változások voltak megfigyelhetők a mediterrán étrendet követő egyének vérnyomását és inzulinrezisztenciáját illetően is – a Science Alert összegzése szerint ezek együttesen járulhatnak hozzá a korai halálozás kockázatának csökkentéséhez.

Azt ugyanakkor érdemes megjegyezni, hogy a tanulmánynak megvannak a maga korlátai: például a vizsgálatban zömében középkorú vagy idősebb nők vettek részt, akik maguk is jól képzett egészségügyi szakemberek voltak. Ráadásul a biomarker-elemzésen túl az adatokat önbevallás nyomán gyűjtötték, és a vizsgálati módszert sem ok-okozati összefüggések meghatározására tervezték.

Mindent összevetve azonban figyelemre méltó megállapítások ezek, melyek erősítik a mediterrán étrend jótékony hatásait.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!