szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Amerikai kutatók vizsgálták meg, milyen a mikrotápanyagok aránya a globálisan elfogyasztott élelmiszereknek, az eredmény pedig erős figyelmeztetés lehet mindenki számára.

Gyakran hallott jó tanács a kutatók, az orvosok és a dietetikusok részéről, hogy olyan étrendet kell tartani, ami minden szükséges vitamint és ásványi anyagok megfelelő arányban juttat be a szervezetbe. Bár ez nem tűnik egy vállalhatatlan kihívásnak, a világ népességének jelentős része számára mégis az.

A Harvard Egyetem és a Kaliforniai Egyetem kutatóinak legfrissebb tanulmánya egészen megdöbbentő eredményre jutott. A The Lancet Global Health című tudományos lapban megjelent publikációban azt írják, a bolygó lakosságának majdnem kétharmada számára jelent problémát, hogy négy kulcsfontosságú vitamint és ásványi anyagot vigyen be a szervezetébe az étkezés és az ivás során.

A Globális Táplálkozási Adatbázisból (Global Dietary Database) gyűjtött adatok, valamint a kutatók által kidolgozott statisztikai modellek segítségével a tudósok a világ 185 országában, a népesség 99,3 százalékának étrendjében becsülte meg az elfogyasztott mikrotápanyagok mennyiségét.

A szakemberek szerint az eredmény egy vészjelzés arra vonatkozóan, hogy még a korábban gondoltnál is kevesebben táplálkoznak egészséges módon, ráadásul a probléma nemcsak a szegény országokban van jelen, hanem lényegében mindenhol.

A helyzet a jóddal kapcsolatban a legrosszabb. Az anyag kulcsfontosságú a tiroxin nevű hormon termelődéséhez, amely segíti a sejtek anyagcseréjét, létfontosságú a szív egészsége, a testsúly, az agy fejlődése és még sok más szempontjából egyaránt. Annak ellenére, hogy a jód a tengeri élőlényekben és a tejtermékekben is megtalálható, a világ népességének 68 százaléka nem visz be eleget a szervezetébe.

The Lancet Global Health

A második helyre a E-vitamin került, amiből az emberek 67 százaléka nem visz be elegendő mennyiséget a szervezetébe. A vitamin megtalálható a diófélékben, a magvakban, tojásokban. Segíti a sejtek kommunikációját, valamint meghatározza, magasabb szintje pedig hozzájárul ahhoz, hogy a szervezet ellenállóbb legyen a fertőzésekkel szemben. Emellett gátolja a sejtek oxidációs folyamatai során keletkező szabadgyökök termelődését és károsító hatását, ezáltal védi a sejtek sejthártyáját és késlelteti az öregedési folyamatokat is.

The Lancet Global Health

A világ népességének 66 százalékánál a kalcium bevitele is komoly problémát okoz. Amellett, hogy szükség van rá az erős csontok és fogak miatt, hozzájárul a szív, az izmok és az idegek megfelelő működéséhez is. A tápanyag ott van a tejben, a sajtban és a zöldleveles zöldségekben egyaránt.

The Lancet Global Health

A negyedik helyre a vas került a maga 65 százalékával. A vas megtalálható a májban, a vörös húsban és a babban. Kritikus fontosságú a hemoglobin előállításához, amelyre szükség van ahhoz, hogy a szervezet képes legyen a megfelelő mennyiségű oxigén szállítására. A vashiány fáradtsághoz és fejfájáshoz, valamint számos egyéb egészségügyi problémához vezethet.

The Lancet Global Health

A szakemberek vizsgálatának gyenge pontja, hogy nem vette figyelembe a táplálékkiegészítők használatát. Ugyanakkor mivel a test egészségének elengedhetetlen része a kiegyensúlyozott táplálkozás, ezért elsősorban az lenne a cél, hogy hagyományos ételek és italok formájában jusson be a szervezetbe minden tápanyag.

A kutatók abban bíznak, hogy a vizsgálatuk felhívja a figyelmet erre, és tudatosabb irányba fordítja a táplálkozást.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!