szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

A Jupiter egyik legnagyobb holdja, az Io felszínének egy részén 1997-ben még egy sík területet lehetett látni, mostanra azonban egy méretes vulkán emelkedett ki a talajból.

A Jupiter négy legnagyobb holdja, az Io, az Europa, a Ganymedes és a Callisto – amelyeket Galilei-holdaknak is neveznek – már eddig is foglalkoztatta a tudósokat, az Io megfigyelése azonban most különösen izgalmas lehet – írja a Gizmodo. Kiderült ugyanis, hogy a felszínén egy hatalmas vulkán keletkezett, ott, ahol 1997-ben még biztosan egy sík terület volt.

Az adatok szerint a vulkán több lávafolyással és lerakódással rendelkezik, amelyek területe több mint 285 négyzetkilométer. Összehasonlításként: Szeged területe 280,2 négyzetkilométer – és csak egy kicsit hűvösebb nyaranta, mint a vulkánból előtörő láva.

A képződményre a NASA Juno űrszondája figyelt fel, ami 2024 februárjában repült el az Io mellett, 2530 kilométeres magasságban. A képeket az Europlanet Tudományos Kongresszuson mutatták be nemrég Berlinben.

A felvételeket a Juno Junocam nevű egysége készítette, ami a fény emberi szem számára is látható spektrumában készített fotókat a felszínről. Bár az Ióról eddig is tudták a tudósok, a vulkanikus tevékenység szempontjából az eddigi legaktívabb égitest a Naprendszerben, a hold szóban forgó régiója jellegtelennek tűnt a korábbi képeken, amelyeket a Galileo űrszonda készített még 1997-ben.

NASA / JPL-Caltech /SwRI / MSSS
NASA / JPL-Caltech /SwRI / MSSS

Michael Ravine, a JunoCam-et üzemeltető Malin Space Science Systems projektmenedzsere szerint a képek sok változást mutatnak az Io felszínén, ezek közül azonban egyértelműen az említett találat a legérdekesebb.

A képek látható vörös foltok a légkörbe lőtt, majd a felszínre visszahulló ként mutatják meg. A szürkés zónák az Io felszínéről a láva miatt elpárolgott fagyott anyagok. Ezek mindegyike több mint 100 kilométeren nyúlik el.

A NASA még 20011-ben indította útnak a Juno űrszondát, hogy többet tudjon meg a Jupiter holdjairól. Az eszköz 2016-ban érkezett meg a bolygóhoz, majd azóta 53 naponta megkerüli azt, így időnként felvételeket készít a Galilei-holdakról.

200 km-es lávatóra talált a NASA a Jupiter egyik holdján

A NASA Juno űrszondája három hónap alatt kétszer is megközelítette a Juiopter Io nevű holdját, és az adatok rendkívül érdekes információval szolgáltak a NASA kutatóinak.

Ha minden a terv szerint halad, 2030-ra a Juice űrszonda is megérkezik majd a Jupiterhez. Az Európai Űrügynökség űrszondája már úton van a bolygóhoz, és nemrég megállította, hogy a Föld egy lakható égitest.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!