szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Tesztelte az Európai Űrügynökség a Juice nevű űrszondája műszereit, amelyek a jelek szerint tökéletesen működnek.

Az Európai Űrügynökség (ESA) megállapította, hogy a Föld egy lakható bolygó. Valószínűleg nem tévedünk nagyot azzal, ha azt mondjuk: ezzel a legtöbb ember eddig is tisztában volt. De bármennyire is furcsának hangzik egy ilyen bejelentés a tudományos szervezet részéről, van értelme.

Az ESA valójában azután közölte ezt, hogy a Juice nevű űrszondája megvizsgálta a Föld légkörét. Az eredmény azért fontos, mert a jövőben ezek a műszerek fogják tüzetesebben átvizsgálni a Jupiter légkörét, a mostani teszt pedig egyértelműen megmutatta: az egység tökéletesen végzi a dolgát, és nem ad hibás mérési eredményt. Ahhoz viszont, hogy ez kiderüljön, egy olyan légkört kellett megvizsgálni, amit már ismerünk. És itt jött képbe a Föld.

A tesztelt műszerek közé tartozik a Moons and Jupiter Imaging Spectrometer (MAJIS) és a Submillimeter Wave Instrument (SWI) nevű eszköz is. Ennek a két egységnek az együttes eredménye erősítette meg, hogy a földi légkör alkalmas az élet építőköveinek megjelenésére. A pontosságuk azért fontos, mert a feltételezések szerint a Jupiter jeges holdja, az Europa jeges felszíne alatt egy sós óceán terül el, ami időnként gejzírként lövi ki a vizet a világűr felé. Ennek elemzése segíthet abban, hogy kiderüljön, lehetséges-e az élet a mélyben.

Világelső manővert hajtott végre az európai űrszonda, tovább dolgozhat a Jupiternél

A Juice űrszonda egy veszélyes manővert hajtott végre a Föld és a Hold segítségével, hogy üzemanyagot spóroljon a későbbi munkájához.

Az SWI a jövőben tanulmányozni fogja a Jupiter és a jeges holdjainak összetételét, illetve segít többet megtudni a földi éghajlatról és az élet eredetéről is. A MAJIS viszont magában a légkörben fogja megfigyelni a felhőket és a különféle kémiai anyagokat, összetevőket méri majd benne.

A Juice későbbi vizsgálatai valószínűleg segítenek majd eldönteni azt, hogy a jövőben milyen küldetéseket lesz érdemes indítani a Jupiter holdjai felé. Az azonban évekbe telik majd, hogy az űrszonda által küldött adatokat mind feldolgozzák a kutatók.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!