szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Egy kutatási eredmény alapján úgy tűnik, aki kevesebb szénhidrátot fogyaszt, nagyobb eséllyel lehet cukorbeteg, vagy alakulhat ki nála valamilyen más egészségügyi probléma. A kettő között nem ok-okozati összefüggés van, de mintázat egyértelműnek tűnik.

A túlzottan a szénhidrátokra koncentráló népszerű diéták, mint például a ketogén diéta hosszú távon többet árthatnak, mint amennyit használnak – állapították meg ausztrál Monash Egyetem és az RMIT Egyetem kutatói. A szakemberek szerint ugyan a kevesebb bevitt szénhidrát segíthet néhány cukorbetegnek súlyuk és vércukorszintjük kontrollálásában, hosszabb távlatban már nem biztos, hogy ilyen jó a helyzet. A témában végzett kutatásuk eredményét a Diabetes & Metabolic Syndrome: Clinical Research & Reviews című tudományos lap közölte.

A szakemberek összesen 40 ezer melbourne-i lakos egészségügyi adatait vizsgálták át, akiket 1990 és 1994 között vontak be a tanulmányba. A résztvevők táplálkozási szokásaira vonatkozó adatokat, valamint az egészségügyi adataikat a kutatás kezdetén, illetve 1995 és 1998, valamint 2003 és 2007 között gyűjtötték össze.

A résztvevők mindegyike kapott egy, a szénhidrátra vonatkozó pontszámot, amely nem az elfogyasztott szénhidrát abszolút mennyiségét mutatta, hanem az elfogyasztott szénhidrát relatív mennyiségét a zsírokhoz és fehérjékhez képest. Azok, akik a legjobb 20 százalékba jutottak, energiájuk körülbelül 38 százalékát szénhidrátból nyerték. Eközben azok, akik az alsó 20 százalékba tartoztak, az energiájuk nagyjából 55 százalékát nyerték szénhidrátokból.

Az egészségügyi adatok vizsgálata során kiderült, hogy a legkevesebb szénhidrátot fogyasztó csoport tagjainál 20 százalékkal nagyobb valószínűséggel alakult ki a 2-es típusú cukorbetegség, mint azoknál, akik az utóbbi csoportba tartoztak. A kockázat emelkedésében jelentős szerepet játszott a résztvevők testtömeg-indexe.

Összefüggést találtak a szénhidrátszegény étrend és a szívritmuszavar között

A szénhidrátok megvonása árthat a szívnek, az alacsony szénhidráttartalmú étrenden élők, vagyis a kevés gabonát, gyümölcsöt és keményítőben gazdag zöldségeket fogyasztók esetében jelentősen nő a pitvarfibrilláció (AFib), a leggyakoribb szívritmuszavar kockázata – állapították meg kínai kutatók.

Az eredmények arra utalnak, hogy az alacsony szénhidráttartalmú diéta hosszú távon súlygyarapodást eredményezhet, ami növelheti az anyagcsere-betegségek kialakulásának kockázatát. Ennek oka az étrend magas zsírtartalma lehet, ami főleg telítetlen zsírokból állhat. Azok ugyanis, akik a legkevesebb szénhidrátot vitték be a szervezetükbe, kevesebb rostot fogyasztottak, ugyanakkor több zsírt és fehérjét ettek, mint azok, akik több szénhidráttal gazdálkodtak naponta.

A kutatók az eredmények alapján hangsúlyozzák:

nem érdemes a diétánál csak a szénhidrátra figyelni, a teljes étrendet nézni kell.

Az év elején egyébként egy másik elemzés is napvilágot látott, ami aggasztó összefüggést mutatott a keto-diéta és a szívbetegség, a stroke, a 2-es típusú cukorbetegség és az irritábilis bél szindróma kialakulásának magasabb kockázata között – írja a Science Alert.

A szakemberek kiemelik, a szénhidrát, a finomított cukrok és a keményítő fogyasztásának csökkentése jót tehet az egészségnek, de ha nincs mellé egy kiegyensúlyozott étrend téve, és a kieső energiát zsírból és fehérjéből akarja valaki pótolni, annak hosszú távon komoly következménye lehet.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!