szerző:
Kasza János
Tetszett a cikk?

Talán még sosem jelentett be ennyi újdonságot a Meta, mint a szerdai Connect 2024 konferenciáján. Ugyan ez egy fejlesztőknek címzett esemény, de idén felhasználói szemszögből is egy sor érdekes újdonság látott napvilágot: mesterséges intelligencia, Facebook, új okosszemüvegek és még sok minden más – mutatjuk az újdonságokat.

A jövő szemüvege lehet az Orion

Ha azt mondjuk, hogy kiterjesztett valóság, virtuális valóság, no és az ezekhez illő AR/VR-szemüveg, a legtöbben valószínűleg rögtön az Apple Vision Próra vagy a Meta Quest-szériára gondolnak. Ezek érdekes, még erősen prototípusszagú eszközök, ami azt is jelenti, hogy bumszlik, nem kiforrottak, és van tere a fejlődésnek. Elég csak a Vision Pro vezetéken lógó külső akkumulátorára gondolni.

A jövő sokkal inkább lehet az olyan szemüvegeké, melyek nem ormótlanul nagy eszközök az ember arcán, hanem tényleg úgy néznek ki, mint mondjuk egy normál olvasószemüveg. Ami azt illeti, a Metának a Ray-Ban szemüveggyártóval közösen már van egy ilyen eszköze, de az még elég kezdetleges. Hamarosan azonban jöhetnek az első igazán profi kiterjesztettvalóság-szemüvegek, és a cég az Orion formájában be is mutatta, mi lehet a jövő.

Meta

Mark Zuckerberg Meta-vezérigazgató szerint ez lesz a cég első „teljesen holografikus AR-szemüvege” – bár jelenlegi formájában még csak egy prototípus, és ezt nem is lehet majd megvásárolni. A szemüveg szemkövetéssel, valamint kézzel (gesztusokkal) is irányítható, és az ígéret szerint „híd” lehet a fizikai és a virtuális világ között.

A képet egy mikro-LED kivetítő teríti a szemüveg szilícium-karbid lencséjére, melyen akár egy másik személy hologramja is megjelenhet az ember előtt. A hangszórók bele vannak építve a magnézium-ötvözet keretbe, de a szemmel és a kézzel történő irányítást segítendő is számos szenzort foglal magában a szett: a gesztusokkal történő vezérléshez egy karpánt viselése szükséges. Ez egy elektromiográfiás (EMG) eszköz, amiben több érzékelő is képes érzékelni a kézi gesztusokat – majd bemenetté formálni azokat a szemüveg számára.

Nem ez az egyetlen külső eszköz, ami jár az Orionhoz: egy ovális dolog is a pakk része, és valójában ez az egész lelke. A számítások ugyanis nem valahol a szemüveg keretében mennek végbe, hanem ebben az eszközben, amivel vezeték nélkül kommunikál az Orion. A szemüveg voltaképpen csak a megjelenítésért felel – így könnyebb is lehet, nem nyomva az ember orrát vagy fülét. (A 98 grammos tömeg mondjuk még így sem mondható kevésnek.)

A Meta példákat is hozott arra, hogy mire lehet majd használni a jövőben egy ilyen szemüveget: az eszköz, mivel maga is „látja” az őt körülvevő világot, képes a mesterséges intelligencia (Meta AI) segítségével az asztalon lévő élelmiszer-alapanyagok felismerésére. Ezek felett aztán megjeleníti a nevüket, és javasol belőlük egy receptet.

Mivel a Meta szemüvegéről van szó, természetesen a cég platformjai is futnak rajta: akár több is egymás mellett, ha valaki szeretné egyszerre pörgetni a Facebookot és az Instagramot. Videóhívásokat is lehet folytatni vele a WhatsApp és a Messenger segítésével.

A cég szavai szerint az eszköz igazából már kész van, de nem szeretnék elkapkodni a piacra dobását. Így egyelőre marad prototípus-fázisban, és folytatják a belső fejlesztését.

A meglévő Meta / Ray-Ban szemüvegek birtokosai azonban kaptak egy jó hírt: az ő eszközeikre hamarosan megérkezik a valós idejű beszédfordítás. Például, részletezi a TechCrunch, az eszköz képes lesz a spanyol, a francia és az olasz beszédet a hangszóróján keresztül angolul tolmácsolni (vice-versa).

Itt az olcsósított Quest szemüveg

A hagyományos VR-szemüvegek vizére evezve a Meta bejelentette a Quest 3S-t is, ami a 3-as változat olcsósított kistestvéreként értelmezhető. A barátibb árcédula ellenére az új eszköz kompatibilis a Quest meglévő alkalmazás- és játékkönyvtárával, de azért értelemszerűen lesz pár dolog, amiben elmarad a nagytestvértől.

Meta Quest 3S
Meta

Például nincs benne mélységérzékelő, a dizájnja is kevésbé kidolgozott, a látómező korlátozottabb, és a képernyő felbontása is alacsonyabb: a Quest 3 2064 x 2208-as lencsénkénti felbontása helyett az olcsóbb változatba „csak” 1832 x 1920 jutott. A Snapdragon XR2 Gen 2 lapkakészlet azonban maradt, tehát a teljesítmény terén nem lesz elmaradás – derül ki az Eurogamer cikkéből.

Introducing Meta Quest 3S

Unreal experiences. Unreal price. Meta Quest 3S starts at $299.99. https://metaque.st/47C0BPH – Whether you want to watch the biggest movies and shows, hang out with friends or play games, Meta Quest 3S makes it easier than ever to get into mixed reality. Blend digital objects into your physical space.

A Quest 3S szemüveg 300 dolláros (nyers átszámolással körülbelül 106 ezer forintos) áron lesz megvásárolható, ha valaki megelégszik a 128 GB-os tárhellyel. A 256 GB-os változatért már 400 dollárt (nagyjából 140 ezer forintot) kér a Meta, de a Quest 3 árán is faragtak: 650 helyett már csak 500 dollárba fog kerülni, ami körülbelül 177 ezer forintot jelent. Magyarországon a vállalat továbbra sem árusítja egyiket sem, de néhány hazai webáruház kínálatában most is van Quest szemüveg, így bizonyára a 3S is felbukkan majd ezeknél a forgalmazóknál. A Quest 2 és Pro változatokat nem árusítja tovább a cég, már csak a meglévő készleteket szórják ki.

A Meta egyébként teljesen újra is írta a Facebookot és az Instagramot, kimondottan a kevertvalóság-szemüvegekhez igazítva őket.

Facebook, Messenger, Meta AI, Llama – szoftveres újdonságok

Szoftveres oldalon a mesterséges intelligencia volt fókuszban a Meta eseményén. Mark Zuckerberg elmondta: már csaknem 500 millió felhasználója van a Meta AI-nak – mindezt úgy érték el, hogy az EU-ban a legtöbb funkciója nem is elérhető.

A Meta AI hangot is kapott, ezentúl ugyanis a Facebook, a Messenger, a WhatsApp és az Instagram asszisztense szóban is válaszolni tud a felhasználó kérdéseire. Ráadásul több híresség hangján is megszólalhat: Dame Judi Dench, John Cena, Awkwafina, Kristen Bell és Keegan-Michael Key egyaránt választható.

A Llama nyelvi modellnek bemutatták a 3.2-es változatát, mely már grafikonok és diagramok értelmezésére is képes, leírást készíthet képekről, és így tovább. Ami azonban érdekesebb, hogy egy park térképét elemezve meg tudja határozni, hogy egy adott útvonal milyen hosszú, és mikor lehet meredekebb a terep. Az EU-ban egyelőre ez a nyelvi modell sem lesz hozzáférhető.

Hogyan lehet elkészíteni a képen látható tortát? – kérdi a felhasználó, a Meta AI pedig válaszol egy recepttel
Meta

A Meta AI-jal fotókat is lehet szerkeszteni szöveges parancsok mentén – tehát néhány pillanat alatt ki kicserélhető mondjuk egy kép háttere stb. Mint a Gizmodo kiemeli: a szerdán bejelentett újdonságok oda vezethetnek, hogy az MI-eszközökkel manipulált – kattintásvadász és valótlan – tartalmak ellephetik a Facebookot és az Instagramot. Hogy ez valóban így lesz-e, az még a jövő zenéje, de tény, hogy a közösségi médiában egyre több az egyértelműen MI-vel szerkesztett fotó és videó. A gond, hogy sokan nincsenek tisztában ezzel, és elhiszik, amit látnak – majd rögtön tovább is osztják.

Pár pillanat alatt szörfdeszkára „rakja” a kecskét a Meta AI
Meta

A Meta nem aprózta el a szerdai eseményét, és demonstrálta: ma már több, mint pár közösségi oldal tulajdonosa és üzemeltetője. Egyre erősebb a jelenlétük a fizikai eszközök terén – a különféle szemüvegek révén –, miközben a korral haladva a mesterséges intelligencia fejlesztésében is ott vannak az élmezőnyben. Az azonban kétségtelen, hogy az Orion VR-szemüveg vitte el a show-t, amiről sokat fogunk még hallani a következő években – és meglepő lenne, ha 2–3 évnél többet kéne várni az értékesítés kezdetéig. Addig bizonyára a funkciók terén is sokat fog fejlődni.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!