szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

A kínai gyártó legújabb felső-középkategóriás okostelefonja továbbfejlesztett Leica kamerával, ütős processzorral, szupergyors töltéssel, de alapáron töltő nélkül támad. Kipróbáltuk, hogy hogyan teljesít a gyakorlatban a Xiaomi 14T Pro.

Az elmúlt időkben hozzászokhattunk már ahhoz, hogy a Xiaomi évente mindig két komolyabb okostelefon leleplezést tart. A kínai gyártó abszolút felső kategóriás újdonságai a tél végén szoktak bemutatkozni, ez idén konkrétan a kompakt csúcsmobilok között jegyzett Xiaomi 14, illetve a kamerára kihegyezett jókora Xiaomi 14 Ultra volt.

A másik kiemelt időszak az ősz eleje, ugyanis ilyenkor, általában szeptember végén érkeznek meg a cég eggyel alacsonyabb ligában focizó, de még mindig igen ígéretes modelljei.

Nincs ez másképp 2024-ben sem: a most leleplezett Xiaomi 14T és 14T Pro közül mi ez utóbbi, komolyabb tudású típust fogtuk vallatóra.

A szürke, fekete és kék színben kapható Xiaomi 14T Pro
László Ferenc

Finomhangolás

Az egy éve kijött Xiaomi 13T Pro és a vadonatúj Xiaomi 14T Pro nagyon hasonló hangulatú felső-középkategóriás telefonok, a dizájnt illetően leginkább csak finomhangolás történt.

Ilyen óvatos módosítás például, hogy oldalt hangsúlyosan laposabb a készülék kerete, mely bal oldalt továbbra is teljesen csupasz, jobb oldalt pedig a szokásos hangerőállító gombpár mellett egy immár recés felületű on/off gombra lehetünk figyelmesek. Apróság ugyan, de az érdes felület miatt csukott szemmel is tudjuk, hogy pontosan merre jár az ujjunk.

Kevésbé érzékeny a szennyeződésekre
László Ferenc

A felső élen lévő infravörös port révén normál távirányítóként is funkcionálhat a 14T Pro. A sztereó hangszórók remekül szólnak, az ujjlenyomat-szenzort a kijelző alsó részébe rejtették, és pulzusmérésre is alkalmas.

Az IP68-as komplett víz- és porállóság tavaly volt nagy újdonság a széria életében, ez a feature továbbra is adott, illetve ezen túlmenően az újfajta alumíniumötvözet alkalmazása révén több mint a kétszeresére nőtt a telefon ellenállósága.

A tömeg néhány grammal 209 grammra gyarapodott, a vékonyabb káváknak köszönhetően viszont úgy lett némileg kisebb maga a telefon, hogy a kijelző változatlan méretű maradt.

Vékony kávák, nagy kijelző
László Ferenc

Fényerős

A Xiaomi 14-ben lévő 6,36 colos kijelzőnél jelentősen nagyobb és a 14 Ultrában lévő 6,73 colos panelnél hajszálnyival kisebb képernyő fényerejét 2600-ról 4000 nitre tekerték fel. Ezt műszerrel ellenőrizni nem állt módunkban, az viszont tény, hogy a 14T Pro képét még szikrázó napsütésben is jól lehet látni.

A 3000 nites kijelzővel szerelt Xiaomi 14 testvérpár 120 Hz-es frissítésével szemben a 14T Pro AMOLED panelje akár 144 Hz-re is képes, persze ehhez ilyen támogatást élvező játékot is találnunk kell. A korábbiakhoz hasonlóan adott a Dolby Vision és HDR10 támogatás, az új AI HDR optimalizáció pedig picit még tovább javít a videók képminőségén.

8,39 milliméteres vastagság
László Ferenc

A magasabbra pozicionált normál Xiaomi 14-esek továbbra is verhetetlenek felbontásban, ezek 505-522 ppi-s pixelsűrűségét nem tudja megugrani a 14T Pro, azonban az általa prezentált 460 ppi-re sem lehet panasz.

A kijelzőbe felső-középső részébe integrált apró lyukkamera felbontása 20-ról 32 megapixelre nőtt, ennél azonban jobban örültünk volna az autofókusz megérkezésének – e tekintetben továbbra is komoly lemaradásban van a gyártó.

Pozitívum, hogy a fényerő f/2,2-ről f/2-re nőtt, illetve, hogy már nem csak Full HD, hanem akár 4K videók is rögzíthetők a szelfikamerával, bár a sebesség 60 helyett csak 30 fps.

Akcióban a Leica Summilux rendszer
László Ferenc

Leica lencsék

Míg az előd hátoldalán csak két jókora frontlencse volt, addig az új jövevény hátulján már négy nagyméretű “rezsó” található. Ez azonban szolid kis átverés, ugyanis csak annyi történt, hogy az eddig rejtett ultrawide kamera és a LED-segédfény is kapott egy-egy hangsúlyos köralakú peremet.

Az optikai képstabilizátoros főkamera kapcsán a legfontosabb változás, hogy az objektív fényereje f/1,9-ről f/1,6-ra nőtt, ami rossz fényviszonyok melletti fotózáskor komoly fegyvertény.

Az 50 megapixeles felbontás nem változott, viszont a Sony helyett egy nagyobb dinamikatartományú OmniVision lapka került a fedélzetre, mely a Xiaomi 14-ből lehet ismerős, és amely minden körülmények mellett átlag feletti produkciót ad elő.

Jól eltalált kamera UI
László Ferenc

Alaphelyzetben 4-in-1 pixelbinningelt 12,5 megapixeles fotók készülnek, de kellő napfény esetén érdemes kipróbálni az 50 megapixeles natív üzemmódot, mely a komolyabb hardver miatt a korábbiaknál gyorsabb működésű, és amely a főkamerán kívül már a zoomkamera esetében is használható.

A 12 megapixeles nagylátószögű modul maradt a régi, így sajnos továbbra sem rendelkezik autofókusszal. Autofókusz igen, OIS viszont nincs az új telefotó kamerában, mely változatlanul 50 megapixeles felbontású, azonban 2x-es helyett immár 2,6x-os optikai nagyításra képes, igaz f/1,9-ről f/2-re romlott fényerő mellett.

A 14T Pro portréfotózás során is jeleskedik, 8K videófelvevőjének sebessége pedig 24-ről 30 fps-re nőtt. 8K-ban változatlanul csak a főkamera képes dolgozni, a többi egység esetében be kell érnünk 4K-val, 30-60 fps mellett.

0,6× nagylátószög
László Ferenc
1× főkamera
László Ferenc
2× szenzorzoom
László Ferenc
2,6× optikai zoom
László Ferenc
5× hibrid zoom
László Ferenc
10× digitális zoom
László Ferenc
30× digitális zoom
László Ferenc

Erős vas

Az Android 14 operációs rendszerre húzott HyperOS 1.0 nem annyira szerteágazó tudású és kevésbé személyre szabható, mint a Samsung-féle One UI 6.1.1, de az átláthatósága és a sebessége több, mint rendben van.

A Xiaomi megannyi mesterséges intelligencia funkciót, így például bekarikázással keresés funkciót és AI tolmácsot, jegyzetkészítőt és hangrögzítőt is ígér, azonban a hozzánk még a hivatalos bemutató előtt érkezett tesztkészüléken a cikk írásakor ezek a feature-ök még nem érhetők el.

A gyártó négy új operációs rendszer főverziót, illetve 5 évnyi biztonsági frissítést ígér a felhasználóknak, akik 6 hónapig 100 GB Google One felhőtárhelyet vehetnek igénybe és 3 hónapos YouTube Premium előfizetést is kapnak.

A MediaTek idén májusban debütált csúcs chipsete, a Dimensity 9300+ minden körülmények mellett remek tempót diktál. Döccenéssel, lassulással nem találkoztunk, és a tesztprogramokban is remekül, körülbelül a Snapdragon 8 Gen 3 szintjén teljesít az elődben lévőnél jelentősen fürgébb processzor.

MicroSD bővítési lehetőség nincs, mindenesetre a hozzánk érkezett teszttelefon 1 TB-os tárhelye és 12 GB RAM-ja meglehetősen időtálló konfigurációnak tűnik.

Jelentős a kameraszett kiemelkedése
László Ferenc

Az 5G, a 7-es wifi és az 5.4-es Bluetooth tavalyról már ismerős lehet csakúgy, mint a 120 W-os hipertöltés, melynek révén akár 20 perc alatt letudható egy teljes töltés.

Az 1600 ciklusra méretezett és mintegy 1-1,5 napos üzemidőt biztosító akkumulátor a T sorozat története során most először vezeték nélkül is tölthető, ráadásul elég gyorsan: 50 W-os töltővel 45 percig tart egy teljes procedúra.

Szomorú, hogy a korábbi hagyományoktól eltérően már nincs a dobozban a körülbelül 15 ezer forintos értéket képviselő 120 W-os töltőfej, vagyis be kell érnünk egy USB-A/C kábellel és egy egész jó minőségű szilikontokkal. Jó hír, hogy a készülék 100 W-ot bármilyen arra alkalmas szabványos PD-töltőről fel tud venni.

Gyorsan kiismerhető és belakható a kezelőfelület
László Ferenc

Konklúzió, árak

Jól érződik, hogy a Xiaomi apait-anyait beleadott a 14T Pro fejlesztésébe, mely az elődjénél szebb, jobb, gyorsabb lett, és a középkategória felső szegmensében kínál olyan szolgáltatásokat, melyek nem is olyan rég még csak a high-end szektorban voltak elérhetők.

Szép és igen fényerős a kijelző, szélsebes a processzor, időtálló a memóriakonfiguráció, továbbfejlesztették a kamerákat, és végre vezeték nélküli töltés is jár a pénzünkért. Kár, hogy már nem alapáras a töltőfej, és illett volna autofókusszal ellátni a nagylátószögű modult és a szelfikamerát, valamint a zoomkamera OIS-e ellen sem tiltakoztunk volna.

Három kamera és egy LED-fény
László Ferenc

A 12/512 GB-os Xiaomi 14T Pro hivatalos magyarországi indulóára 330 ezer forint. Aki ezt sokallja, az választhatja a Xiaomi 14T-t, mely hasonló méretű olcsóbb kistestvér 240 ezer forint ellenében 12/256 GB memóriát, gyengébb processzort, szerényebb tudású kamerát, illetve lassabban és csak vezetékesen tölthető akkumulátort vonultat fel.

Szokatlan érdekesség, hogy a szeptember 26. október 6. közötti bevezető időszakban 43 colos 4K QLED Xiaomi okostévé jár a 14T Pro mellé, a 14T-t vásárlók pedig 32 colos Xiaomi okostévét kapnak a promócióban részt vevő értékesítőknél.

Emlékeztetőül, tavaly ilyenkor 340 ezer forinton nyitott a 12/512 GB-os Xiaomi 13T Pro, ami mellé elektromos roller járt ajándékba, a Xiaomi 13T pedig 240 ezer forinton debütált. Ezt a két készüléket jelenleg 220, illetve 160 ezer forintos áron jegyzik.

A kisebb méretben prémium kategóriás hardvert felvonultató Xiaomi 14 tavasszal 400 ezer forinton indult, és ma már akár 320 ezer forint ellenében is begyűjthető.

Xiaomi 14T Pro
László Ferenc

A többi tesztünket itt találja. Ha rendszeresen szeretne értesülni róluk, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!