szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Csendes gyilkos: 25 évig is lappanghat a főleg az azbeszt által kiváltott mezotelióma, melyben az évtized végére az Európai Unióban több mint 300 ezer ember halhat meg.

Egészség 2024
A HVG-ben kiemelten fontosnak tartjuk az egészséges életmódot, a betegségek megelőzését. November közepén print melléklettel jelentkezünk, készülünk a HVG Health Excellence 2024 rendezvényre és a betegközpontúságot díjazó HVG Betegbarát pályázatra.
Friss cikkek a témában

Magyarországon 37, az Európai Unióban összesen 2380 halálesetet regisztráltak 2021-ben a mezoteliómához köthetően – írja az Economx az Eurostat adatai nyomán. A mezotelióma egy rákos megbetegedés, melynek kockázatát nagyban növeli az azbeszt.

2021-ben Olaszországban volt a legtöbb mezotelióma okozta haláleset (518), majd következett Németország (400) és Franciaország (329) – a legkevesebb esetet Cipruson és Észtországban dokumentálták (2–2), Magyarország a 37-es értékkel a középmezőnyben van.

A mezotelióma-halálesetek száma 2021-ben az EU országaiban
Eurostat

A mezoteliómát a munkakörnyezetben rákkeltő tényezőknek való kitettségnek tulajdonítják. Bár az újonnan regisztrált megbetegedések száma az elmúlt években ingadozott (részben a COVID-19-nek is köszönhetően), de 2013-hoz képest így is csökkent valamelyest az új esetek száma. 2013 és 2021 között a mezotelióma az összes – foglalkozási kör miatt kialakult – rákos megbetegedés mintegy 40 százalékát tette ki.

Az azbeszt a fő veszélyforrás

Az azbeszt elsősorban az építőmunkásokra jelenthet veszélyt, mivel egykoron széles körben használták épületek szigetelésére, padlólapoknál és a tetőzsindelyeknél is. A mezotelióma mellett gyomorrákot is okozhat – a tüdőbe kerülve visszafordíthatatlan szövetburjánzás indulhat el. Rákot nagyobb mennyiségű azbesztpor belélegzése okozhat.

A tünetek nem jelentkeznek azonnal, sőt: mint az Economx kiemeli, akár 20–25 év is lehet a lappangási ideje, emiatt sem lehetett tudni sokáig, mennyire káros az egészségre. A WHO szerint évente 20–30 ezer ember betegedik meg miatta az EU-ban – 2030-ig várhatóan több mint 300 ezer ember fog meghalni az elsősorban az azbeszt által kiváltott mezotelióma következtében.

Különleges fénnyel „levilloghatók” lehetnek a rákos sejtek

Fényterápiát már egy ideje használnak a bőrdaganatok kezelése során, azonban a test belsejében lévő, csontokkal és vérrel körülvett rákos elváltozások hasonló gyógyítására eddig nem volt megbízható megoldás. Amerikai tudósok egy új módszert találtak: egészen apró, beültethető LED-es készülék fényével vennék fel a harcot a daganattal.

A portál megjegyzi: 2024-ben 150 millió azbesztpala van a házak tetején, szórt azbeszt szigetelőanyagként pedig 150–200 ezer négyzetméter van panelházakban és középületekben. 2005. január 1-jétől tilos az azbeszt használata, és már programot is indítottak korábban, ahol az érintettek azbesztmentesítésre pályázhattak.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!