szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Bár sokak számára bosszantó lehet, hogy nem lehet úgy levenni egy műanyag palack kupakját, mint korábban, az, hogy az európai döntéshozók rögzíttették azt a flakonhoz, régóta az egyik legjobb dolog, ami a környezetvédelem terén történt.

Egy ideje terjed a dolog, aztán nyár óta már csak olyan műanyag palackot találni a boltok polcain, amelynek a nyakához odarögzítették a kupakot. Az Európai Unió még 2018-ban döntött arról, hogy a gyártóknak ezentúl ilyen palackokat kell készíteniük, az indoklás pedig elsőre furcsa lehet: annak ellenére, hogy emiatt több műanyagra van szükség, épp a műanyag hulladék visszaszorítása a cél.

Hogy ez miért nem ellentmondásos, arról Randa Lindsey Kachef, a King’s College London tudósa írt egy cikket a The Conversationre. A szakember kiemelte: véleménye szerint

ez az első olyan politikai intézkedés az elmúlt évekből, ami valóban hatékony lehet a szemetelés visszaszorításában.

A mostani előírás – írja Kachef – egy 1980-as években indult kezdeményezés mintájára készült. Valószínűleg kevesen emlékeznek rá, de az italos (fém)dobozoknak korábban teljesen levehető húzófülük volt. Mivel egy kicsi és nem használható tárgyról van szó, a vásárlók gyakran eldobták azt, miután kinyitották az italos dobozt. Az 1980-as években egységes döntés született arról, hogy a füleket rögzíteni kell a dobozon, ami megakadályozta, hogy még több szemét legyen az utcákon, és valakinek esetleg sérülést okozzon az éles fémtárgy.

A szakember szerint a műanyag kupakokat ma már a folyókban és az óceánokban található 10 leggyakoribb szemét egyikeként tartják számon. Csak az Egyesült Királyságban a 2023-as felmérések szerint ez a harmadik leggyakoribb szeméttípus a tengerpartokon, míg egy 2016-os felmérés szerint a holland partokon minden egyes kilométerre 128 darab kupak jutott. Emellett azt sem szabad elfelejteni, hogy ebből a szeméttípusból fogyasztanak el a legtöbbet a tengeri élőlények.

Azzal, hogy a kupakot a műanyag palackhoz rögzíttetik, ezt akadályozzák meg a döntéshozók: kisebb lesz az esély arra, hogy szemetet képezzen, arról nem is beszélve, hogy az állatok sem fogják tudni lenyelni.

Szokott műanyag palackból inni? Minél többször nyitja ki, annál több mikroműanyag kerül a szervezetébe

A francia Agir pour l’environnment nevű szervezet bevizsgáltatta a műanyag palackokat, és kiderült, többféle mikroműanyag van benne, mint amiről korábban tudni lehetett. Ráadásul darabszámra is egyre több lesz benne, minél többször nyitnak ki egy PET-palackot.

Mivel a kupakok kisebbek, színesek és másfajta anyagból készülnek, mint a palackok, ezért külön kell őket újrahasznosítani. Emiatt a szemétlerakókban el kell majd távolítani őket a palackról, ám ez önmagában már azt jelenti, hogy ott, és nem a természetben kötnek ki. A szakember hangsúlyozza: több időre van szükség, hogy a mostani rendelkezés hatásait mérni lehessen, de az biztos, hogy önmagában az újrahasznosítás sem oldja meg a műanyag használatából származó problémákat.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!