szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Hónapok óta gyűlnek a panaszok az Apple közösségi fórumán a 2021-ben megjelent iMacek egy furcsa kijelzőhibájával kapcsolatban. A legbosszantóbb az egészben, hogy ezek a készülékek már túl vannak garanciális idejükön.

Igen fura megjelenítési hibával néznek szembe egyes, 2021 májusában kiadott, M1 chipet tartalmazó, 24”-es iMac modellek, legalábbis az Apple közösségi fórumára ömlő panaszáradat szerint. De nemcsak az Apple oldalán, hanem a Redditen, a MacRumors fórumokon és az iFixit Answersen is találkozni hasonló morgolódásokkal. Egyelőre nem tudni, hány felhasználót érint a probléma.

Arról van szó, hogy a számítógép kijelzőjén sötét, vízszintes vonalak jelennek meg, és ott is maradnak.  Az Apple Community webhelyen még tavaly októberben mutatott rá az egyik felhasználó erre a jelenségre, és azóta 17 oldalnyi válasz gyűlt össze az elégedetlen társaktól. Az Apple egyelőre nem ismerte el, hogy gyártási hibáról lenne szó, és nem is jelentette be hivatalosan a javítást.

Apple Community/leo.simon

Különösen kellemetlen az érintettek számára, hogy a szervizek ezt javíthatatlan hibának tartják, és kijelzőcserét javasolnak. Ezért pedig igencsak mélyen kell a pénztárcába nyúlni, a gépek ugyanis általában már kifutottak a garanciális javítási időből. 600–700 dollárnyi kiadásról van szó, és ennyi pénzből akár már egy vadonatúj M2 Mac Mini alapmodellt is lehet vásárolni – jegyzi meg a hírt megosztó Tom’s Hardware.

Az egyik érintett felhasználó közelebbről is megvizsgálta a problémát. Úgy találta, hogy az Apple iMac képernyője rugalmas kábelt használ, amelynek körülbelül 50 voltos feszültséget kell fenntartania, ha a képernyő magas vagy maximális fényerőre van állítva. Ez azt okozza, hogy a csatlakozó idővel kiég, és – az elmélet szerint – rövidzárlatot okoz, és ezért jelennek meg a fekete vonalak a kijelzőn. Ez viszont egyúttal azt is jelenti, hogy még ha valaki be is vállalja a költséges képernyőcserét, egy-két év múlva visszatérhet a probléma. A felhasználó szerint mindennek három oka lehet: tervezési hiba, gyártási hiba vagy az, hogy egy beszállító alkatrészei nem felelnek meg az Apple szabványainak.

Egyelőre nem tudni, reagál-e egyáltalán az Apple a fenti felvetésekre. Mindenesetre azoknak, akik nem szeretnének pénzt kiadni kijelzőcserére, és arra várnak, hogy hátha az Apple ingyen javítást kínál fel, a Tom’s Hardware azt javasolja, hogy csatlakoztassanak egy külső monitort, és azt használják képmegjelenítésre.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!