szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Számos területen bizonyulhat hasznosnak az az apró és kis energiát igénylő lapka, ami képes érzékelni, és pontosan mérni a radioaktív sugárzást.

Kifejlesztette, és már meg is kezdi a tömeggyártását a kínai állami tulajdonú China National Nuclear Corporation (CNNC) annak a világelső chipnek, ami képes érzékelni a sugárzást – derül ki a South China Morning Post (SCMP) jelentéséből.

A lapkák a röntgen- és gammasugárzást tudják érzékelni, és akár drónokba vagy mobilokba is be lehet építeni őket. A segítségükkel az óránkénti 100 nanoSievert és 10 milliSievert tartományban lehet méréseket végezni.

A kínai vállalat szerint számos területen lehet alkalmazni az ezzel szerelt eszközöket, a sugárzási szintek monitorozásától kezdve az atomerőműveken át a fegyverüzemekig. A chip igen kicsi; 15x15x3 milliméteres, ám a CNNC azt állítja, a hatékonysága olyan, mint egy Geiger-Müller-számlálóé.

Megépítették az 1000 milliárdszor pontosabb sugárzásmérőt, segíthet feje tetejére állítani a számítástechnikát

A kvantumtechnológiával foglalkozó finn Bluefors olyan mérőműszert épített, amellyel közelebb kerültünk például a kvantumszámítógépek elterjedéséhez.

A lapka energiaigénye sem magas, mindössze egy milliwatt, miközben az 50 kiloelektronvolt és 2 megaelektronvolt közötti tartományban tudja érzékelni az energiákat. Mint az Interesting Engineering kiemeli: az új lapka is a kínai félvezetőipar fejlődésének az eredménye. Az elmúlt években az amerikai szankciók gyakorlatilag elvágták az országot a nyugati félvezetőktől és MI-chipektől. Kína azonban jelentősen fejlődik ezen a területen is, révén a kormányzat és a vállalatok nagy összegeket szánnak a kutatás-fejlesztésre.

Ami azonban a nukleáris chipet illeti, egyelőre nem ismert, hogy először milyen eszközben bukkanhat majd fel.

(Cikkünk nyitóképe illusztráció, azon egy kínai HiSilicon chip látható.)

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!