szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Kalifornia első, a légkörből a szén-dioxidot kiszűrő üzeme olyan hatást gyakorolhat, mintha egy éven át 9,2 millió autóval kevesebb járna az utakon. A helyiek szerint azonban a technológia veszélyes.

Miután a hatóságok rábólintottak, Kalifornia megépíti az első olyan üzemét, ami a légkörből vonja ki a szén-dioxidot. Az üzemet a San Joaquin-völgyben található Elk Hills olajmezőn építik majd meg, a cél pedig az, hogy a légkörből befogott szén-dioxidot a föld alatt tárolják el – számolt be róla az IFLScience.

A projekt fő mozgatórugója, hogy hatékonyan csökkentse az ipar által a légkörbe engedett szén-dioxid mennyiségét, amit a kimerült olajmezők mélyére fecskendezne be a California Resources Corporation (CRC) nevű energetikai vállalat. Annak érdekében, hogy az Elk Hills az egyik legfontosabb szén-dioxid-megkötő terület legyen, a CRC becslése szerint évente 1 millió tonna anyag kiszűrésére lesz szükség, ami 200 ezer autó éves kibocsátásának felel meg.

A területen összesen 46 millió tonna szén-dioxidot lehetne eltárolni.

A szakemberek úgy vélik, az üzem nemcsak új munkahelyeket hoz majd létre, de a levegő jobb minőségéhez is aktívan hozzájárulhat.

A kibocsátott szén-dioxid 95%-át képes lehet kiszűrni egy módszer, és most ki is próbálják

Az Egyesült Államokban indult útjára az a kísérleti eszköz, amely ha sikerrel működik, kiszűrheti és megkötheti a fosszilis energiahordozók elégetéséből származó szén-dioxid 95 százalékát.

Kalifornia célkitűzése, hogy 2045-re szén-dioxid-semleges legyen. Ez ugyanakkor nem jelenti azt, hogy leállna az állam az olaj kitermelésével. A tervek szerint az energiatermelés egyes részein megújuló energiaforrásokra állna át, míg a szén-dioxid légkörből való kiszűrése ellensúlyozhatja a fosszilis tüzelőanyagok használatából eredő környezetszennyezést.

Arról, hogy a szén-dioxid kiszűrése mennyire hasznos megoldás, régóta vitatkoznak a tudósok. Akik mellette érvelnek azt mondják, hogy hatékonyan hozzájárulhat az olaj- és gázfelhasználás visszaszorításához, arról nem is beszélve, hogy néhány évtizeden belül nettó nulla kibocsátást lehetne elérni vele. Eközben a technológia ellenzői szerint ez az állítás nem bizonyított, a megoldás nem biztonságos, költséges, végső soron pedig a fosszilis energiahordozókkal foglalkozó cégeket továbbra sem lehet elszámoltatni.

A kockázatok miatt vannak, akik ellenzik a projektet. A beszámoló szerint a közeli városok lakói attól tartanak, hogy a szén a felszínre szivároghat, ahol végső soron fulladást okozhat. A kutatók emellett arra figyelmeztetnek, hogy a talajba való befecskendezés földrengéseket okozhat a környéken.

A CRC ugyanakkor úgy véli, bár Kaliforniában valóban ez lesz az első ilyen üzem, a világ más részein már jó ideje működik a technológia, így látható róla, hogy biztonságos.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!