szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Az OpenAI közlése szerint több mint 250 ezer olyan kérést tagadott meg a DALL-E, amelyekkel kamu képeket akartak készíttetni az amerikai elnökválasztás főszereplőiről.

Amerikai elnökválasztás 2024
A 2024-es amerikai elnökválasztás minden eseményét követjük a HVG-n és elmagyarázzuk, hogy milyen hatással lesz az eredmény az életünkre. Mit várhat a győztes Donald Trumptól a világ és mit vár Orbán Viktor?
Friss cikkek a témában

Sokan próbálták meg az amerikai elnökválasztás kapcsán tartalomgyártásra bírni az OpenAI képgenerátorát, a DALL-E-t, a cég szerint azonban sikerült megakadályozni, hogy deepfake-tartalmakat hozzanak létre vele. A vállalat azt közölte, több mint 250 ezer olyan kérést utasított el, amivel Joe Bident, Kamala Harrist, Donald Trumpot vagy James David Vance-t próbálták volna meg hamis képen feltüntetni.

Az OpenAI szerint a siker annak köszönhető, hogy a cég már korábban bevezetett egy eszközt, ami megtagadta, ha valós személyekkel, köztük politikusokkal kapcsolatos képeket akart készíteni valaki.

A vállalat az év eleje óta készült az amerikai elnökválasztásra, hogy megakadályozza a kamu információk terjesztését. Ennek köszönhetően ha valaki Amerikában a választással kapcsolatos kérdést tett fel az algoritmusnak, akkor az közvetlenül a CanIVote.org oldalra irányította a felhasználót.

Nem akárki állítja: az OpenAI elpusztítja az internetet

Kemény kritikát fogalmazott meg az OpenAI-jal kapcsolatban Suchir Balaji, aki korábban a ChatGPT-t és más mesterséges intelligenciákat fejlesztő vállalat alkalmazottja volt négy éven át.

A választást megelőző hónapban 1 millió ilyen válasz született, a választás napján és a következő napon pedig 2 milliószor mondta azt a ChatGPT, hogy a hivatalos eredményekért keressék fel a megbízható hírforrásokat, például az Associated Press és a Reuters hírügynökségeket.

A cég emellett arra is figyelt, hogy a ChatGPT válaszai ne sugalljanak pártpreferenciát, és ne ajánljon jelöltet még akkor sem, ha erre kifejezetten rákérdez valaki.

Ettől függetlenül – jegyzi meg az Engadget – rengeteg olyan mélyhamisított tartalom került fel az internetre a választással kapcsolatban, amit más mesterséges intelligencia készített. Ezek egyikében például úgy módosították meg Kamala Harris kampányvideóját, hogy olyan dolgokat is kimondattak vele, amiket valójában sosem mondott. A mélyhamisított tartalmat Elon Musk is megosztotta az X-en, és azóta sem törölte.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!