szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Katonai célokra használhatja a jövőben Kína azt az álcázási technológiát, ami képes adaptívan reagálni a környezetre.

Az evolúció számos élőlénynél fejlesztette ki az álcázás képességét, elég csak a polipokra vagy a kaméleonra gondolni. Emellett a katonai stratégiában is nagyon fontos része van, a segítségével ugyanis elkerülhető, vagy épp meglephető az ellenség. A kínai kutatók most egy olyan anyagot fejlesztettek ki, ami épp ezt segíti elő.

A Self-Adaptive Photochromism (SAP) nevű megoldás lényege, hogy az anyag képes a környezethez idomulva megváltoztatni a színét, így a viselője jobban el tud rejtőzni a kíváncsi szemek elől – számolt be róla a South China Morning Post. A Kínai Elektrotudományos és Technológiai Egyetem kutatója, Vang Tungseng és csapata szerint a megoldás lényegében láthatatlanná teszi a katonákat. A fejlesztésről szóló publikáció a Science Advances tudományos folyóiratban jelent meg.

Ahogy az Interesting Engineering is írja: a katonák jelenleg használt álcázásának több gyenge pontja is van. Ezek a rendszerek gyakran tartalmaznak elektronikus alkatrészeket, ami bonyolult szerkezetekhez, rossz használhatósághoz és magas költségekhez vezethet. A SAP azonban a kínai kutatók szerint egyszerűbb felépítésű, könnyebb használni, nem mellesleg az előállítása is olcsóbb.

Az eszköz lényege a molekuláris szerkezetében rejlik, ami a környezeti fényre színváltoztatással reagál. Ha meghatározott hullámhosszú fénynek vannak kitéve, a molekulák átrendeződnek, így az anyag színe megváltozik. Sötétben alapvetően fekete, de ha fényt kap, a színe is azonnal megváltozik.

„Láthatatlanná tévő köpenyt” fejlesztett egy ukrán mérnök, elrejti a katonákat az orosz drónok elől – videó

A Phantom Skin nevet viseli az az új köpeny, amely állítólag már az ukrán fronton is bizonyította hatékonyságát. Az anyag a viselője hőjeleit rejti el a kamerák elől.

A kutatók két kísérletet végeztek a SAP-anyagok képességeinek bemutatására. Az első kísérletben egy átlátszó SAP-oldatot tartalmazó tartályt helyeztek színes (piros, zöld, sárga és fekete) akrildobozokba. Az SAP azonnal megváltoztatta a színét, hogy megfeleljen a környezetének. Minderre többek között a szerves festékeknek köszönhetően volt képes.

A másik tesztben úgy variálták az edényeket, hogy különböző színeket kelljen felvennie a SAP-nak. Az eredmények azt mutatták, hogy 30-80 másodpercen belül képes volt beleolvadni a környezetébe.

A SAP-ot különböző anyagokra is sikerült felvinni, így azokkal bevonatot lehet képezni a különböző felületeken. Röviden: jöhetnek a környezetbe beleolvadó tankok. A fejlesztés további előnye, hogy –20 és +70 Celsius-fok között is működik, így lényegében bármilyen környezetben használható.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!