szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Úgy tűnik, hogy a házasság nem csupán jobb fizikai és mentális előnyökkel jár, hanem jó hatással van az öregedésre is. Legalábbis a férfiak esetében, ugyanis a nőknél már nem ennyire egyértelmű a helyzet.

Korábbi kutatások már bizonyították, hogy a házasság jó hatással van az egészségre és a jólétre, és bár említettek sikeres öregedést is, nem erre helyezték a hangsúlyt. A Torontói Egyetem kutatói ezért egy átfogóbb vizsgálatba kezdtek a házasság és az öregedés kapcsolatáról, ráadásul úgy, hogy családi állapot időbeli változásait is figyelembe vették.

Egy olyan kanadai adatbázisra (Canadian Longitudinal Study on Aging) támaszkodtak, amely 45 és 85 év közötti felnőttek egészségét és jólétét követi nyomon. Emellett még egy 7641 résztvevőből álló alcsoportot is elemeztek, itt a tagok legalább 60 évesek voltak. A résztvevőket a vizsgálat kezdetekor fennálló családi állapotuk, majd a három éves időszak során tapasztalt változások alapján kategorizálták, így voltak a soha nem házasok, a tartósan házasok, az elváltak vagy külön élők, az özvegyek és az újházasok.

A sikeres öregedést egy keretrendszer segítségével értékelték. Ez magában foglalta a fizikai egészséget (pl. krónikus fájdalom vagy fogyatékosság hiánya), a mentális egészséget (pl. depresszió vagy szorongás hiánya), a szociális jólétet, illetve az öregedés ellenére érzett életelégedettséget. Azokat a résztvevőket, akik minden kritériumnak jól megfeleltek, sikeresen öregedő minősítették.

Pexels/SHVETS production

Az eredményekből kiderült, hogy azok a férfiak, akik házasságban éltek vagy a vizsgálat során házasodtak össze nagyobb valószínűséggel öregszenek sikeresen, mint azok, akik elkerülték a házasságot. Ez az előny más tényezők figyelembevétele után is megmaradt, ami a kutatók szerint egyértelműen bizonyítja, hogy szoros kapcsolat van a házasság és a sikeres öregedés között a férfiak esetében. Ezzel szemben a házasságból válás, különválás vagy özvegység miatt kilépő férfiak kisebb valószínűséggel öregszenek sikeresen, bár eredményeik nem voltak lényegesen rosszabbak, mint a soha nem házasoké.

A nők esetében viszont a házasság kevésbé jelezte előre a sikeres öregedést. Azok, akik házasságban éltek, nem mutattak szignifikáns különbséget a sikeres öregedés valószínűségét illetően a soha nem házas hölgyekhez képest. A vizsgálat alatt özveggyé vált vagy válást átélt nők azonban rosszabbul öregedtek, mint a soha nem házas társaiknak. Ezek az eredmények arra utalnak, hogy a házassági (vagy épp a nem házassági) stabilitás nagyobb befolyással lehet a nők öregedésére, mint maga a házasság.

Természetesen az olyan tényezők, mint a szociális kapcsolatok fenntartása, a rendszeres testmozgás és a dohányzás kerülése mindkét nem esetében szorosan összefügg a sikeres öregedéssel. Azonban ez a mostani kutatás rávilágít a házas felek nemi hovatartozásának figyelembevételére az öregedéssel kapcsolatos kihívások kezelése során.

Természetesen ennek a kutatásnak is voltak korlátai. A tanulmány önbevallásos adatokra támaszkodott, ami torzításokhoz vezethet. Ezenkívül a minta aránytalanul jól képzett volt, ami korlátozza az eredmények általánosíthatóságát a szélesebb populációra. Ettől függetlenül a jövőbeli kutatások kiterjeszthetik ezeket az eredményeket a hosszabb távú trendek vizsgálatával és annak feltárásával, hogy milyen szerepet játszanak egyéb tényezők, például a gondozási szerepek, a pénzügyi stabilitás és a kulturális normák a házasságban, hogyan hatnak az öregedésre.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!