szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

A NASA az elmúlt hónapokban többször is sávot váltott, hogy kommunikálni tudjon a Voyager–1 űrszondával. Úgy tűnik, a megoldás sikeres volt.

Jelenleg mintegy 24,9 milliárd kilométerre jár a Földtől a Voyager–1 űrszonda, amivel az utóbbi időben több komoly probléma is támadt. Ezeket szerencsére mind sikerült orvosolni, ám ez nem volt egyszerű művelet, tekintve, hogy milyen óriási távolságra van már a szerkezet. Mindez jól mutatja, mekkora bravúrt hajtottak végre azok az amatőr csillagászok, akik a hollandiai Dwingelooban észleltek jelet a NASA űrszondájától – írja az IFLScience.

Az 1977-ben felbocsátott Voyager-szondák közel fél évszázadon keresztül nagyon jól teljesítettek: a Naprendszer bolygói mellett elhaladva értékes adatokat küldtek azokról. Az idő múlásával azonban csökkent az üzemanyaguk mennyisége, ami miatt az elmúlt években már le kellett állítani a tudományos műszerek egy részét.

Az elmúlt évben többször is meghibásodott a Voyager–1, ami hat hónapon át értelmetlen adatokat küldött a Földre. A NASA szerencsére orvosolta a problémát azzal, hogy egy 1981 óta nem használt számítógépet kapcsolt be az űrszondán.

Súlyos gond támadt a Voyager-1 űrszondával, egy időre a kapcsolat is megszakadt vele

Egy 1981 óta nem használt tartalék rádiós rendszerrel tudnak csak kapcsolódni a Voyager-1-hez a NASA szakemberei, miután egy védelmi mechanizmus váratlan aktiválódása kikapcsolta a szonda fő adóját.

Ez azt is jelentette, hogy míg korábban az X-sávon kommunikált a Földdel a szerkezet, most ismét az S-sávon teszi mindezt. Bár ez kevesebb energiát fogyaszt, a jel lényegesen gyengébb. Nem sokkal később azonban sikerült egy olyan frissítést kiküldeni neki, aminek köszönhetően ismét átváltott a Voyager az X-sávra.

Szerencsére úgy tűnik, hogy a jel továbbra is elég erős ahhoz, hogy észlelni lehessen. Ezt bizonyítja az is, hogy az amatőr csillagászok is befogták azt. Az eredményt csak még különlegesebbé teszi, hogy az általuk használt rádióteleszkóp teljesítménye sokkal kisebb, mint amit a NASA használ. A számítások szerint 23 órába telt, mire a Voyager–1 jele elérte a Földet.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!