szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Brit kutatóknak sikerült egy olyan rendszert építeniük, amelynek köszönhetően tanítás nélkül tudnak elnavigálni a terepen a robotkutyák.

Az elmúlt években egyre ügyesebbé váltak azok a robotok, amelyeknek különböző terepeken kell jól teljesíteniük. Ezt a mérnökök úgy tudták elérni, hogy betanították az eszközöket működtető rendszereket arra, hogy az egyes terepviszonyokon miként kell navigálniuk. Bár ez segít abban, hogy viszonylag stabilan tudjanak közlekedni, egy váratlan helyzetben – például egy terepakadályba való ütközés esetén – az alkalmazkodóképességük meglehetősen gyengén teljesít.

A szakemberek ezért a természethez fordultak, hogy megoldást találjanak a problémára. A biomechanikai kutatások azt mutatták, hogy az állatok változatos módon tudnak adaptálódni a talajviszonyokhoz, és gyorsan megtalálják a módját, hogy megtartják az egyensúlyukat. A Leedsi Egyetem és a University College London kutatóinak most sikerült egy olyan rendszert építeniük, ami ezt a tulajdonságot másolja le, és segít egyensúlyban tartani a robotkutyákat.

A kutatók szerint az alkalmazkodóképesség három kulcsfontosságú dologból fakad: a fejlett járáskiválasztási stratégiából, a járáshoz kapcsolódó memóriában, ami a megfelelő lépés kiválasztásához vezet, valamint a precíz mozgáskorrekcióból, ami a váratlan körülményekre segít választ adni.

A szakemberek egy olyan keretrendszert fejlesztettek ki – erről az arXiv preprint szerveren tettek közzé egy publikációt –, ami lehetővé teszi, hogy összetett, veszélyes terepen haladjon végig a robot anélkül, hogy extra érzékelőket kellene használni, vagy fel kellene tanítani a rendszert a terepen való mozgásra.

Learning to Adapt: Bio-Inspired Gait Strategies for Versatile Quadruped Locomotion

https://arxiv.org/abs/2412.09440 We present a bio-inspired quadruped locomotion framework that exhibits exemplary adaptability, capable of zero-shot deployment in complex environments and stability recovery on unstable terrain without the use of extra-perceptive sensors. Through its development we also shed light on the intricacies of animal locomotion strategies, in turn supporting the notion that findings within biomechanics and robotics research can mutually drive progress in both fields.

A szakemberek úgy vélik, a megoldás jól mutatja, milyen potenciál rejlik a robotokban. A gépekkel kapcsolatban sokszor hallani, hogy egy katasztrófa által sújtott területen nagy hasznukat lehet venni, ám a nem megfelelő terepviszonyok nehezíthetik az ember számára veszélyes terület felmérését, vagy a segítség eljuttatását egy bizonyos pontra.

A jövőben egy extra érzékelőt integrálnának a rendszerhez, hogy még nagyobb legyen a robot stabilitása.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!