szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Szingapúri mérnökök olyan 3D-nyomtatási eljárást fejlesztettek, ami az eddiginél több szén-dioxidot köt meg a nyomtatás során.

A szingapúri Nanyangi Technológiai Egyetem (NTU Singapure) kutatóinak sikerült egy olyan új, betonnyomtatási eljárást kidolgozniuk, ami segít megkötni és tárolja a szén-dioxidot. Mindez komoly segítség lehet abban, hogy az építőipar kisebb terhelést jelentsen a környezetre – írta meg az Interesting Engineering.

A cementgyártás során évente körülbelül 1,6 milliárd tonna szén-dioxid kerül a légkörbe, ami a globális kibocsátás körülbelül nyolc százalékát jelenti. Az NTU által kifejlesztett módszer az anyagfelhasználás, az építési idő és a munkaerőigény csökkentésével azonban zöldebb alternatívát kínál az építkezésekhez.

A mérnökök által kifejlesztett folyamat úgy működik, hogy a 3D nyomtatás során szén-dioxidot és gőzt – vagyis az ipari folyamatok melléktermékeit – integrálja a betonkeverékbe. Az anyag nyomtatása során a szén-dioxid reakcióba lép a beton komponenseivel, szilárd, stabil vegyületet képez, amely a szerkezeten belül marad.

A gőzre azért van szükség, mert javítja a szén-dioxid-felvételt, így pedig növeli az anyag szilárdságát és nyomtathatóságát. A laboratóriumi tesztek megerősítették, hogy az új technika nemcsak több káros anyagot köt meg, hanem a hagyományos 3D-nyomtatott betonnál erősebb és tartósabb végterméket eredményez.

Áttörést hozhat az új beton: rugalmas és öngyógyító

Amerikai kutatók olyan betont fejlesztettek ki, amely a tesztek alapján valós körülmények között is megállja a helyét.

A kutatók a laboratóriumi kísérletek során azt találták, hogy a beton nyomtathatósága a módszerrel 50 százalékkal javult, ami gyorsabb és pontosabb építkezést tesz lehetővé. Eközben a mechanikai tulajdonságok is figyelemreméltó javulást mutattak: a nyomtatott szerkezet akár 36,8 százalékkal erősebb volt a nyomás során, és 45,3 százalékkal rugalmasabb volt a szabványos 3D nyomtatott betonhoz képest.

Nem mellesleg: a folyamat 38 százalékkal több szén-dioxidot tárolt el, mint a hagyományos módon nyomtatott beton. A vonatkozó tanulmány a Carbon Capture Science & Technology című tudományos lapban jelent meg.

Az elmúlt években számos olyan fejlesztés történt, ami az építőipar szénlábnyomának csökkentését célozza. Készült például beton kávézacc hozzáadásával, de már egy olyan cementgyártási módszer is készült, ami 98 százalékkal csökkentené a szén-dioxid kibocsátását.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!