szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Úgy tűnik, alkalmazkodnak az ember által is megváltozó környezethez a mókusok, melyek, ha úgy adódik, pockokra is vadásznak.

Kedves mókusok, akik csak magvakat rágcsálnak? Nem egészen – a tudósok ugyanis először dokumentálták, amint húst is fogyasztanak. A Wisconsin-Eau Claire Egyetem és a Kaliforniai Egyetem szakemberei által tett megfigyelés során pockokra vadásztak a mókusok, hogy megöljék és elfogyasszák őket.

„Sosem láttunk még ilyen viselkedést” – mondja Jennifer E. Smith, a Wisconsin-Eau Claire Egyetem munkatársa a Journal of Ethology tudományos folyóiratban publikált eredményekről. A szakember megjegyzi: hiába látják az emberek rendszeresen ezeket az állatokat, most itt egy olyan, a tudományban eddig nem tapasztalt viselkedés, ami rávilágít, mennyit kell még tanulnia az emberiségnek az őt körülvevő világról.

Figyelem!
A kép megtekintését kizárólag erős idegzetű, felnőtt látogatóinknak ajánljuk!
Pocokevő mókus
Sonja Wild, UC Davis

Sonja Wild, a tanulmány másik szerzője alig hitt a szemének, amikor először látta ezt a viselkedést. Egy projekt keretében már 12 éve vizsgálja csapatával a mókusokat, és elmondta: az első felfedezést követően, amikor követték az állatokat, „szinte mindenhol” ezt a viselkedést látták.

Az egyetemi hallgatókból is álló csapat a kaliforniai földimókusoknál figyelte meg a viselkedést egy amerikai nemzeti parkban. A ragadozóviselkedés 2024 júliusának első két hetében volt a csúcsán, ami pont egybeesett a pocokpopuláció gyors növekedésével.

A publikáció szerzői úgy vélik, a mókusok ezen növekedés miatt kezdhettek el vadászni a pockokra, hiába vélték korábban úgy, hogy ezen állatok étlapján csak gabonafélék szerepelnek. Most azonban úgy tűnik, hogy „opportunista mindenevők”.

Vole hunting: Novel predatory and carnivorous behavior by California ground squirrels

After an unusual peak of California voles in summer 2024, we observed 74 occasions of California ground squirrels hunting and consuming voles at our long-term field site at Briones Regional Park, California. Credit: Team Squirrel – University of Wisconsin-Eau Claire & UC Davis Link to the study: https://doi.org/10.1007/s10164-024-00832-6

„Az, hogy a kaliforniai földimókusok viselkedése rugalmas, és képesek reagálni a táplálék elérhetőségének változására, segíthet nekik fennmaradni az emberi jelenlét miatt gyorsan változó környezetben” – magyarázza Wild.

Akad még azért pár kérdés, jegyzi meg a Gizmodo. Az egyik, hogy mennyire elterjedt a mókusok körében ez a viselkedés, és ha az, akkor öröklődik-e az újabb generációkra. Az is kérdéses, hogy miként befolyásolja ez az ökológiai folyamatokat.

(Cikkünk nyitóképe illusztráció.)

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!