Ez nagyot szólhat: jöhetnek a ChatGPT-robotok az OpenAI-tól
Már az álláshirdetéseket is feladták: egy volt Meta-szakember vezényletével kezd robotok fejlesztésébe az OpenAI.
HVG
Saját robottal rukkolhat elő a jövőben az OpenAI – erről Caitlin Kalinowski, a cég hardverrészlegének vezetője posztolt az X-en. Egyúttal számos ezzel kapcsolatos álláshirdetést is feladtak.
Mint a TechCrunch felidézi, a cég robotos tervei nem mindig voltak ilyen egyértelműek: egyszer, 2021 júliusában már felszámolták az ezzel foglalkozó divíziót, majd 2024 májusában újból létrehozták. Kalinowski tavaly novemberben érkezett a részleg élére a Meta AR-szemüveggel foglalkozó divíziójáról.
A szakember a bejegyzésében néhány részletet is elárult a robotikát érintő, OpenAI által feladott álláshirdetésekről. A cég ezek alapján valamilyen „általános célú”, „adaptív” és „sokoldalú” robotokat szeretne fejleszteni, melyek az emberihez hasonló intelligenciával tudnak működni.
Az OpenAI azt is tervezi, hogy új érzékelőket és számítási egységeket is készít a robotikai céljaihoz – az talán már kevésbé meglepő, hogy a robotokat saját fejlesztésű mesterségesintelligencia-modellek működtetik majd.
Eddig csak a spekulációk alapján lehetett arra következtetni, hogy Sam Altman és Jony Ive együtt dolgozik egy új, a mesterséges intelligencia vezérelte kütyün, most azonban maga a volt Apple-tervező beszélt erről.
Caitlin Kalinowski szavai szerint a legmodernebb hardvert és szoftvert szeretnék integrálni, és többféle roboton is gondolkodnak. Az álláshirdetések alapján az OpenAI szerződéses munkavállalókat keres tesztelési célokra is, míg egy másikból arra lehet következtetni, hogy végtagokkal is rendelkeznek majd a robotok – ami a humanoid szerkezetekre jellemző.
A cél természetesen nem kevesebb, mint hogy megkezdődjön az ilyen robotok gyártása. Az OpenAI számára nem teljesen ismeretlen ez a terep: az X1 és a Figure robotfejlesztő cégek mögött is ott állnak támogatóként, és mindkét cég olyan általános célú robotokat fejleszt, melyek úgy mozognak, mint az emberek.
2021 óta az 55 fontos csúcsról 10 fontra csökkent a Wizz Air részvényeinek árfolyama, a befektetők az elmúlt 15 céges jelentésből 13-ra negatívan reagáltak. A magyar gyökerű légitársaság életét a háborúk és az olajárak sem könnyítették meg, de a mélyrepülésben a menedzsment is szerepet játszott Bukta Gábor, a Concorde elemzője szerint.