szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Az Európai Űrügynökség Gaia űrszondája 11 éven át dolgozott az űrben, hogy a méréseiből össze lehessen rakni a Tejútrendszer eddigi legpontosabb térképét. Hamarosan viszont elfogy az üzemanyaga.

Az Európai Űrügynökség (ESA) egyik legfontosabb eszköze, a Gaia űrszonda küldetése végéhez ért: feltérképezte a teljes Tejútrendszert. A projekt 11 éven át tartott, ez idő alatt több mint hárombillió megfigyelést és mérést végzett el a szerkezet – számolt be róla a Gizmodo.

Az ESA küldetése 2014. július 24-én kezdődött, a szerkezet pedig az elmúlt bő egy évtizedben mintegy kétmilliárd csillagról és más objektumról gyűjtött információkat. Ennek köszönhetően a galaxis eddigi legpontosabb és legrészletesebb térképe készülhetett el. Most, hogy a Gaia üzemanyaga lassan elfogy, végleg nyugdíjazzák a mérnökök.

Az űrszondának köszönhetően most már azt is tudjuk, hogyan nézhet ki a Tejútrendszer a külső szemlélő számára. A Nap helyét az általunk odarajzolt piros pötty jelzi.

European Space Agency
European Space Agency
European Space Agency

A galaxis közepén a fényes terület a galataikus dudor, ahol a szupermasszív fekete lyuk, a Sagittarius A* található.

A Gaia adatai rengeteg érdekes objektumot tártak fel galaxisunkban. 2024 áprilisában a tudósok felfedezték a Tejútrendszer legnehezebb tömegű fekete lyukát, ami mindössze 2000 fényévnyire a Földtől. 2022-ben pedig a Földhöz legközelebb lévő fekete lyuk létezésére is fény derült, ami csupán 1600 fényévre van a bolygótól. Nem sokkal később viszont kiderült, van egy a Földtől 150 fényévnyire is.

Megtalálták a Tejútrendszer eddigi legnagyobb fekete lyukát, és viszonylag közel van a Földhöz

Az Európai Űrügynökség Gaia űrteleszkópja fedezte fel a Gaia BH3 nevű fekete lyukat, ami egy csillag összeomlásából jött létre. A tömege 33-szorosa a Napénak.

A Gaia adatai alapján az is kiderült, hogy a Tejútrendszer és egy másik galaxis ütközése évmilliárdokkal később történt a korábban gondoltnál, ami felborította a Tejútrendszer evolúciójával kapcsolatos addigi elméleteket.

Az űreszköz emellett 150 ezer aszteroida pályáját mérte meg, és több mint egymillió kvazár háromdimenziós térképét készítette el. Ez eddig a legnagyobb ilyen teljesítmény.

A Gaia-projekt ugyanakkor még nem ért véget: a következő időszakban 500 terrabájtnyi adatot szeretnének kinyerni belőle, amelyeket a kettős csillagokra és az új exobolygókkal kapcsolatban gyűjtött a szonda.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!