szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Olasz és spanyol kutatók a Hyades csillaghalmaz fejlődését szimulálva arra jutottak, hogy a közepén kell lennie legalább 1-2 fekete lyuknak.

A tudósok eddig úgy gondolták, hogy a Föld közelében nincs fekete lyuk, és a legközelebbi is 1560 fényévre található tőlünk. A Barcelonai Egyetem és a Padovai Egyetem kutatói szerint azonban van egy, ami ennél is közelebb lehet a bolygónkhoz: mindösszesen 150 fényév távolságra a planétánktól.

A Monthly Notices of the Royal Astronomical Society című tudományos lapban megjelent publikáció szerint az olasz és spanyol kutatók a Hyadok nyitott csillaghalmaz mozgását szimulálták, hogy nyomon tudják követni a benne lévő összes csillag mozgását és fejlődését.

A kutatás alapját az Európai Űrügynökség (ESA) Gaia űrtávcsövének adatai adták, amelynek köszönhetően pontosan meghatározható a Hyadok-halmaz csillagainak mozgása és sebessége. Ezt vetették össze a szimuláció eredményével, és azt találták, hogy a csillagok mozgása csak akkor alakulhat így, ha egy-két fekete lyuk van a klaszter közepén. Ez viszont azt jelenti, hogy minden eddiginél közelebb lehet hozzánk egy fekete lyuk.

Brutális kozmikus katasztrófa történt: a Napnál 4x nagyobb csillagot tépett szét egy fekete lyuk

Az emberiség történelmében még nem volt példa arra, hogy egy olyan nagy csillagot emésszen fel egy fekete lyuk, mint amekkora az ASASSN-14li kódjelű esemény során pusztult el. Az ilyen események erős, fényes röntgensugarakat bocsátanak ki.

A kutatók hangsúlyozzák, aggódni emiatt nem kell, a Föld nincs veszélyben, ugyanakkor mindez remek lehetőséget teremt arra, hogy megfigyeljenek egy ilyen objektumot, és pontosabb adatokat kapjunk róla.

Mark Gieles, a Barcelonai Egyetem kvantumfizikai tanszékének tudósa szerint a megfigyelés segít megérteni, hogy a fekete lyukak jelenléte hogyan befolyásolja a csillaghalmazok fejlődését, azok pedig hogyan hatnak a gravitációs hullámok forrására.

Az eredmények alapján azt is meg lehet becsülni, hogy milyen sűrűséggel oszlanak el az ilyen objektumok a galaxisban.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!