szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Január eleje óta hivatalosan is az El Capitan nevű amerikai szuperszámítógép a világ legerősebb ilyen egysége. Az eszközzel a nukleáris fegyverzet biztonságát őrzik, de fejlesztésekre is használható.

A kaliforniai Lawrence Livermore Nemzeti Laboratóriumban kapcsolták be az El Capitan nevű szuperszámítógépet, így mostantól hivatalosan is ez az eszköz a világ legerősebb szuperszámítógépe – számolt be róla az Interesting Engineering. A HP tulajdonában álló Cray Computing 600 millió dollárból, vagyis nagyjából 236,4 milliárd forintból fejlesztette ki a szerkezetet, ami érzékeny és titkosított – vagyis nemzetbiztonsági – feladatok elvégzésére készült.

A bekapcsoló gombot még január 9-én nyomták meg a gépen, ami a nukleáris biztonságot szolgálja, de a nukleáris terrorizmus elleni küzdelemhez is fel lehet használni. Emellett a fegyverek fejlesztésére, valamint új anyagok felfedezésére is fordíthatják a számítási kapacitását. Ez az, amiből nincs híján a szerkezet: a korábbi tesztek szerint az El Capitan túlszárnyalta az eredetileg meghatározott számítási kapacitását, és 1,742 exaflopos teljesítményre képes. Ezt azóta sikerült túlszárnyalni, a csúcsteljesítménye a mérések szerint 2,746 exaflop.

Az El Capitan ezzel a harmadik olyan számítógép lett, ami képes volt elérni az „exascale” szintet, vagyis több mint egymilliárdszor egymilliárd – az 2-es után 18 darab nulla áll! – műveletet tud végrehajtani másodpercenként. Egész pontosan 2,746 kvintilliót. Az átlagos teljesítménye 1,472 exaflop.

Az új szuperszámítógép ezzel a Frontier nevű gépet taszította le a trónról (1,206 exaflop), míg a világ harmadik legerősebb ilyen szerkezete az Aurora (1,012 exaflop).

Köröket ver a többire: ez most a világ legerősebb szuperszámítógépe

A HP tulajdonában álló Cray Computing olyan erős szuperszámítógépet épített, hogy az köröket ver az eddigi legerősebb egységekre.

Az El Capitan indulásával egy korábbi eszközt, a Sierrát is nyugdíjazzák. Annak ellenére, hogy még mindig használatban van, az új gép várhatóan messze felülmúlja elődjét, a számítások szerint ugyanis 18-szor gyorsabb a Sierránál.

Az El Capitan több mint 11 millió kombinált CPU- és GPU-maggal rendelkezik, amelyek AMD 4. generációs EPYC processzorokon alapulnak. Ezek a 24 magos processzorok egyenként 1,8 GHz-esek.

Az egész gép hatalmas, nagyjából 558 négyzetméteres területet foglal el.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!