Az OpenAI állítja: bizonyítékot talált arra, hogy a technológiájával is fejlesztették a DeepSeek MI-t
A technológiája jogszerűtlen felhasználásával vádolja a DeepSeek fejlesztőjét a ChatGPT mögött álló OpenAI.
HVG
Pár nap alatt berobbant a kínai DeepSeek legújabb mesterségesintelligencia-chatbotja – a nyílt forráskódú MI fejlesztője állítja, a nagyokhoz képest sokkalta olcsóbban fejlesztette ki az eszközt. Emiatt több százmilliárd dollárt esett az Nvidia értéke is, és a fél technológiai világ próbálja megfejteni, mi állhat a sikere hátterében.
Az általunk is tesztelt chatbotról az MI iparág egyik legnagyobb szereplője, az OpenAI elég súlyos vádakat fogalmazott meg. A ChatGPT fejlesztője ugyanis állítja: a DeepSeek képzéséhez a szabadalmaztatott modelljeiket is használhatták.
Több területen is próbára tettük a DeepSeek új mesterséges intelligenciáját, és összevetettük a képességeit a ChatGPT-éivel. Az eredmény felemás, de nem mindegy, honnan nézve: ha mellé tesszük, mennyivel olcsóbb lehet a DeepSeek megoldása, már más a kép. Csak ne lenne a durva cenzúra.
Egészen konkrétan egy „desztilláció” nevű gyakorlatról beszélt az OpenAI a Financial Times-nak. Ezt a technikát a fejlesztők arra használhatják, hogy jobb teljesítményt érjenek el a kisebb modelleknél – azáltal, hogy a jobb modellek kimeneteit használják. Praktikusan ez annyit jelent, hogy bizonyos feladatokban jóval alacsonyabb költségek mellett lehet hasonló eredményeket elérni, mint a „nagyok”.
Mint a Financial Times megjegyzi: a desztilláció bevett gyakorlatnak számít az iparágban, de itt az lehet a gond, hogy a DeepSeek a saját, rivális modelljének fejlesztésére használja. Ami értelemszerűen sérti az OpenAI felhasználási feltételeit.
A ChatGPT fejlesztője nem közölt további részleteket, és az általuk emlegetett bizonyítékokról sem árult el többet. A felhasználási feltételeikben ugyanakkor benne áll: nem lehet „másolni” a szolgáltatásaikat, és nem lehet a kimeneteiket az OpenAI versenytársainak fejlesztésére használni. Ami ebben a formában elég racionális.
Egy erőtlen ütés csak arra jó, hogy felbosszantsa az ellenfelet. A kínai technológiák kézben tartóit pedig nem volt érdemes az amerikaiaknak felbosszantaniuk. Vagy legalábbis illett volna felkészülni arra, hogy aki nem fekszik ki, az vissza fog ütni. Vélemény.
Öt évtizede Steven Spielberg A cápával megteremtette, két évre rá barátja, George Lucas a Csillagok háborújával megerősítette a nyári bombasiker intézményét. A vakáció idején korábban olyan filmeket mutattak be, amelyektől nem vártak kirobbanó eredményt.
Több programmal, több hullámban telepítenek elektromosautó-töltő pontokat Magyarországra, ám a legszűkebben ellátott régiókba csak évek múlva érnek el.