szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Amerikai kutatók vizsgálata alapján úgy tűnik, a gyerekek és a 65 év felettiek esetében ugyanannyit beszélnek a nők és a férfiak, ám egy bizonyos korosztályban felborul ez az egyensúly.

A berögződött sztereotípia szerint a nők többet beszélnek, mint a férfiak. Ezt a kijelentést az Arizonai Egyetem kutatói cáfolták meg még 2007-ben, amikor az általuk végzett vizsgálat megállapította, hogy az arányok nagyjából egyenlőek: mindkét nem körülbelül 16 000 szót mond ki naponta. Egy új, nagyobb tanulmány azonban azt sugallja, hogy van némi igazság a sztereotípiában – legalábbis az élet egy bizonyos időszakára vonatkozóan.

A korábbi vizsgálat 500 résztvevővel készült, akik egy rögzítőberendetést (EAR) használtak. Ez naponta véletlenszerűen kapcsolt be, és rögzítette az éppen aktuális beszélgetés részleteit. Bár a Science-ben megjelent tanulmány a címlapokra került a sztereotípia megdöntésével, a vizsgálatnak voltak korlátai. Például az, hogy a legtöbb résztvevő egyetemista korú volt, és a texasi Austinban élt, így kevésbé reprezentálta a teljes populációt.

Az új vizsgálatot most szintén az Arizonai Egyetem kutatói végezték el, ám ők 630 000 EAR-felvételt elemeztek négy ország 22 különböző tanulmányából. A mintában 2197, 10 és 94 év közötti ember vett részt, vagyis a vizsgálat négyszer nagyobb volt, mint az eredeti – írja az Interesting Engineering.

A tanulmány kimutatta, hogy a legtöbb korcsoportban a férfiak és a nők ugyanannyi szót használnak, vagyis ugyanannyit beszélnek. A 25 és 64 év közötti korosztályban azonban ez az egyenlőség felborul, és a nőknél több beszédet rögzítettek. Az alanyok körülbelül 21 845 szót mondtak naponta, míg az azonos korcsoportba tartozó férfiak körülbelül 18 570-et. Ezt a napi 3000 szónyi különbséget nem figyelték meg a fiatalabbak (10–24 évesek) vagy az idősebb felnőttek (65 év felettiek) esetében. A vizsgálat eredményét a Journal of Personality and Social Psychology című tudományos lapban közölték.

15-16 éves lányok mobiljaira néztek rá, az eredmény magáért beszél

Finnországban vizsgálták, de nagy valószínűséggel Európában bárhol, Magyarországon is érvényesek a megállapításai annak a kutatásnak, amely a fiatal lányok mobilhasználati szokásait vette górcső alá.

Hogy az említett korcsoportban miért alakult ki a különbség, azt nem tudják biztosan megmondani a kutatók. Az egyik lehetséges magyarázat a gondozás szerepe. Mivel ezekben az években a nők gyakran elsődleges gondozási feladatokat látnak el, előfordulhat, hogy több szóbeli interakciót folytatnak gyermekekkel.

A kutatók ugyanakkor kizárták a biológiai és generációs okokat. Úgy vélik, ha a több beszédhez a hormonoknak lenne közük, akkor a különbség már a serdülőkorban is megmutatkozna.

A kutatók emellett azt is megjegyezték, hogy az emberek általában kevesebbet beszélnek, mint korábban, ami valószínűleg a digitális kommunikáció térnyerésének számlájára írható. Mivel az online üzenetküldés felváltja a személyes beszélgetéseket, a kimondott szavak száma minden demográfiai csoportban tovább csökkenhet.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!