Balogh Csaba
Balogh Csaba
Tetszett a cikk?

Elsőre árával keltheti fel a házi projektorban gondolkodók figyelmét az Xming Episode One, melynek ennél is sokkal vonzóbb tulajdonsága az, mennyire egyszerűen beállítható és használható. És a vetítési élmény is rendben van. Kipróbáltuk.

Egy elképesztő hangrendszerű szuperluxus házimoziban próbáltuk ki nemrég az Epson több ezer lumenes fényáramú legújabb lézerprojektorait. Nem meglepő tanulságként állapítottuk meg, hogy a 150 millió forintos, 6 foteles mini moziterem igen alkalmas a kikapcsolódáshoz. Ez az egyik véglet, a másikon pedig ott vannak a Temuról és társairól 20–30 ezer forintokért rendelhető, a webshopban legalábbis jól kinéző projektorok. Az előbbi opció a legtöbbek számára nem járható út, az utóbbin pedig senkinek nem ajánljuk, hogy elinduljon.

Arany és megfizethető középútként korábban kipróbáltuk már a 300 ezer forintos hordozható, kompakt Wemax Dice okosprojektort. Most azt néztük meg, mit kap az ember ebben a kategóriában 80–120 ezer forintért – íme az Xming Episode One, a lekerekített dizájnjával kifejezetten szép kis dobozka.

Méretek

A Dice sem volt nagy és nehéz, de az Episode One méreteire már tényleg senki nem panaszkodhat. A 2,2 helyett ezúttal már csak 1,25 kilót kell emelgetnie a filmezni vágyóknak, ennyit nyom a 122x141x175 mm-es készüléktest. Mellé a papírokon kívül egy távirányító és egy tápkábel kerül a dobozban.

A gondosan befóliázott dolgok kicsomagolása közben érdemes végiggondolni, hova kerüljön a projektor, honnan tud egy megfelelő (tiszta) falfelületre vetíteni egy legfeljebb 120 hüvelykes, azaz 3 méter képátlójú képet. Ennek mérete a projektor és a kivetítésre használt felület távolságáról függ. A 120 hüvelykes képhez mintegy 3 méterre kell elhelyezni az eszközt a faltól vagy vászontól, míg aki 1,5 méterre teszi, az nagyjából 60 hüvelykes képet kap. (Jó tudni, hogy a legkisebb alkalmazható távolság 130 centi.)

Xming Episode One projektor
Formovie

A projektor elhelyezését a képességein és a lakásban szabadon lévő falfelületek mellett befolyásolja még az is, hogy az árszint alacsonyan tartása érdekében kispórolták belőle az akkumulátort. Azaz nem lehet feltölteni, így aztán egy közeli konnektor vagy elosztó/hosszabbító is szükséges a működtetéséhez. Maga a kábel egyébként, amit a gyártó biztosít, elég hosszú.

Pár perc kell a beállításához

A vetítőgép előnye, hogy elhelyezés és bekapcsolás után elég ügyesen beállítja magát. A rendszer minimális angoltudás mellett már gyorsan végigvisz az alapbeállításokon. Jó hír, hogy a fókusz mellett ebben a gépben a trapézkorrekció is automatikus. Ez utóbbi funkcióra akkor van szükség, amikor valaki nem tökéletesen a vetítőfelület közepéhez igazítva helyezi el a projektort, mert ilyenkor az első eredmény egy kicsit vagy nagyon torz és ferde kép. Az Episode One megoldja magától a problémát, ahogy azt is képes észlelni, ha valamit „ki kell kerülnie” a falon, és úgy csökkenti a vetítés méretét, hogy az gondot okozó rész kikerüljön a képből. Ezt a képességegyüttest Easy Fit & Easy View néven emlegeti a gyártó Formovie, és tényleg könnyen elérhető vele a gyors házimozizás. Plusz egy pont a gyártónak azért, mert a projektor érzékeli, ha megváltozik a vetítési távolság – mert például hátrébb tesszük –, és ilyenkor magától újraigazítja a képet.

Xming Episode One – terapézkorrekció előtt
Balogh Csaba / HVG
Xming Episode One – terapézkorrekció után
Balogh Csaba / HVG

A képfelbontás 1920 x 1080 pixeles (full HD), a kontrasztarány 1500:1, a fényerő 150 ISO lumen. Akinek ezek a számok önmagukban semmit nem jelentenek, azoknak fordítjuk őket: a teszt során nagyjából 2 méteres távolságból egy abszolút élvezhető képet kaptunk – amikor este, sötét szobában vetítettünk. Nappal vagy félhomályban vagy nagyon jó sötétítési képességet javaslunk, vagy egy drágább eszközt. Az Episode One az esti szórakozáshoz azonban bőven hozza azt a szintet, amit ebben a kategóriában elvárhat az ember.

Xming Episode One – tesztképek
Balogh Csaba / HVG
Xming Episode One – tesztképek
Balogh Csaba / HVG
Xming Episode One – tesztképek
Balogh Csaba / HVG

A hang külső eszközre is kiadható, de a projektor rendelkezik egy 2× wattos, Dolby Audio minősítésű hangrendszerrel. És ha már hang: a gyártó szobahőmérsékleten 30 dB alatti zajszintet ígér. A gyártó marketingjében szereplő „soundless” (hangtalan) kifejezést mi nem használnánk arra, amit a teszt során tapasztaltunk, de tény, hogy a doboz valóban nem hangos. Ám azért 30 dB már hallható annak, aki addig csak az efféle mellékzajtól mentes tévézéshez volt szokva. 

Mit lehet nézni rajta?

A wifis (2,4/5 GHZ) készüléken Google TV operációs rendszer fut – így aztán rengeteg tartalomtár adott. Kezdjük ott, hogy az okostelefonok és számítógépek képe egyszerűen tükrözhető a projektorra, és folytassuk azzal, hogy a népszerű streamingszolgáltatók alkalmazásai mind telepíthetők. Azaz kivetíthetők például a legnépszerűbb Netflix filmek és sorozatok éppen úgy, mint az HBO Max, a Disney+, az Apple TV+, vagy a Selekt. Maga a gyártó a Netflixet és a YouTube-ot tartja fontosnak, erről tanúskodik, hogy a két szolgáltatás elérése dedikált gombot kapott a távirányítón.

Itt érdemes kitérnünk rá, hogy egy projektor nemcsak filmezésre meg sorozatozásra jó, hanem az említett tükrözős megoldással nagyobban mutathatók meg segítségével a családtagoknak a nyaralás képei, vagy egy házibulin gyorsan és nagyban végigpörgethetők a telefonon tárolt fotók.

Xming Episode One – tesztkép
Balogh Csaba / HVG

Aki maradna a hagyományos jeltovábbításnál, annak a 2 GB RAM-mal és 16 GB-os belső tárhellyel rendelkező készülék USB 2.0, de főleg a HDMI 2.1 csatlakozója lehet érdekes. Van egyébként 3,5 mm-es audio jack és a Bluetooth 5.0-támogatás is.

A tévézésen, mozizáson túli okosságok közé tartozik, hogy a Google-fiókba bejelentkezés után hangparancsokkal is használható a Google Asszisztens, pont úgy, mint az okostelefonoknál. Például zenehallgatáshoz, szövegbevitelhez, de akár a projektor beállításainak variálgatásához is.

Xming Episode One Projektor
Formovie

Összegzés

Aki 120 ezer forintot szán egy projektorra és cserébe nem 300 ezer forintos élményt vár, az nem fog csalódni az Xming Episode One-ban. A hordozható projektor hozza, amit kategóriájában illik – sőt, összhatásra lehet, hogy sokan nem fogják megmondani, hogy egy olcsó projektorral van dolguk. A képminőség, a színek meglepően jók.

A Google TV mint operációs rendszer hozza magával a Play Áruházat, ahol több mint 10 ezer alkalmazás van okostévékre.

A projektor szerintünk legfontosabb előnye a gyors, egyszerű, automata beállítási folyamat, ami után – a kicsomagolástól számított 5 percen belül – egy elég szép és elég nagy képen élvezheti mindenki kedvenc sorozatát vagy filmjeit.

Az Xming Episode One 300 eurós listaáron vásárolható meg a gyártótól, feltűnően gyakori akciózás során 200 euróért is szokták kínálni.

A többi tesztünket itt találja. Ha rendszeresen szeretne értesülni róluk, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!