szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Egy átlagos Google-kereséshez mérhető az az energiamennyiség, amit egy ChatGPT-lekérdezés igényel – mutat rá egy friss elemzés. Eddig ennek tízszereséről lehetett hallani.

A ChatGPT 2022 novemberében vált elérhetővé a nyilvánosság számára, és már az első hírekben is szó esett arról, mennyire energiaigényes a technológia. Lehet azonban, hogy a bizonyos helyzetekben valós eredményt nem érdemes általánosítani hosszabb távra. Az Epoch AI nevű MI-kutatóintézet friss elemzése ugyanis rámutat: a ChatGPT étvágya nagyban függ attól, hogy mire és hogyan használják.

A kutatóintézet azt próbálta kiszámolni, hogy egy tipikus ChatGPT-lekérdezés mennyi energiát igényel. A TechCrunch kiemeli: gyakran említett adat a körülbelül 3 wattóra/kérdés, ami egy Google-keresés nagyjából tízszerese.

Atomenergiát vásárolna a Meta, hogy fedezni tudja a szolgáltatások elképesztő energiaigényét

A Microsofthoz, a Google-höz és az Amazonhoz hasonlóan a Meta MI-technológiái is egyre több energiát igényelnek, és ezt nukleáris energiával kívánják fedezni. Legalábbis részben biztosan.

Ez azonban az elemzés szerzői szerint egy túlbecsült adat lehet – úgy találták, hogy a GPT-4o modellel egy átlagos lekérdezés nagyjából 0,3 wattóra energiát fogyaszt. Tehát a tizedét, és annyit, mint a már említett Google-keresés. Kevesebbet, mint egy LED a csillárban.

A mesterséges intelligencia energiahasználata, és ezáltal környezeti hatása a kezdetektől fogva viták tárgya, már csak azért is, mert az ezzel foglalkozó cégek folyamatosan növelik az infrastruktúrájukat. Nemrégiben egy száz szervezetek magában foglaló csoport publikált egy nyílt levelet, amiben felszólították az MI-iparágat és a szabályozó szerveket arra, hogy az új adatközpontok ne merítsék ki a természeti erőforrásokat, továbbá ne kényszerítsék a szolgáltatókat nem megújuló erőforrások használatára.

Éppen a vesztébe rohan a világ, vagy valami egészen másról van itt szó?

Miközben a digitalizáció és a fenntarthatóság, állítják az iparág szereplői, kéz a kézben járnak, a valóságban, ha egyet lépünk a színfalak mögé, kiderül, hogy az újabb és újabb, egyre több számítási kapacitást igénylő technológiák bevezetésével egyre inkább terheljük a természetet. De mi történik, ha nemcsak a színfalak mögé lépünk, hanem egyet előre is?

A mostani elemzés szerzőit egyébként az általuk elavultnak minősített korábbi kutatások ösztönözték; a 3 wattórás becslés szerzője például még azt feltételezte, hogy az OpenAI régi, kevésbé hatékony chipeket használ. Azt is érdemes ugyanakkor megjegyezni, hogy ez is csak egy becslés, és a komplexebb keresések, valamint a képgenerálás bizonyára több energiát igényelnek, mint egy egyszerű, párszavas kérdés.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!