szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Szabadidejében, néhány óra alatt dobta össze egy fejlesztő az oldalt, ahol a Wikipédia szócikkeit lehet folyamatosan görgetni a közösségi oldalakhoz hasonló módon.

Bár a különböző közösségi oldalakon eltérő tartalmakkal – képekkel, videókkal vagy épp szöveges bejegyzésekkel – találkozhatunk, a hozzájuk tartozó alkalmazások ugyanarra az elvre épülnek. A felhasználónak folyamatosan görgetnie kell a képernyőt az újabb és újabb tartalmakért. Ezt az ötletet másolta le most egy New York-i alkalmazásfejlesztő, Isaac Gemal is, ám a fejlesztés merőben más tartalmakon nyugszik.

A szakember ahelyett, hogy egy újabb, képek és videók megosztására alkalmas alkalmazást hozott volna létre, életre hívta a WikiTokot. Ahogy a neve is sugallja, a TikTok egy iterációjának szánta azt a készítője, ám vicces vagy épp megbotránkoztató videók helyett a Wikipédia szócikkeit lehet végiggörgetni. Ennek köszönhetően a felhasználók véletlenszerűen botolhatnak bele újabb és újabb információkba.

A izgalomfaktor már ennyiből is kitalálható: az ember soha nem tudhatja, milyen információval találkozik legközelebb.

Az Interesting Engineering azt írja: nincs benne olyan kód, ami monitorozná a felhasználót, így az sem fordul elő, hogy buborékba zárja a felhasználót, és csak egy bizonyos témával kapcsolatos információkat mutat neki. Emellett nincsenek benne sem hirdetések, sem videók, vagyis csak az egyszerű tudást kínálja.

A WikiTok mobilos és asztali böngészőben is működik, és a Wikipédia szócikkeit találhatja meg benne a felhasználó. Ezt görgetve csak egy rövid leírást kap az ember, de ha valami jobban érdekli, akkor arra kattintva megnyitható a teljes Wikipédia-szócikk.

Tapasztalatunk szerint a WikiTok minden egyes indításnál más bejegyzéseket mutat, de nem lehet úgy frissíteni az oldalt, hogy a korábbiak helyett újabb véletlenszerű cikksor jelenjen meg a folyamban.

HVG

A szócikkek jelenleg 14 nyelven érhetők el, a magyar ezek között nincs ott.

A szócikkeket a szív alakú ikonra nyomva lehet kedvelni, ami ebben az esetben azt jelenti, hogy elmenti a felhasználó WikiTok-könyvjelzőjébe kedvencként az adott cikket. Ezek a kedvencek a kilépés/újbóli betöltés után is megmaradnak. Ezek között egyébként keresni is lehet, ugyanakkor jelenleg nincs átmenet a platformok között: az asztali böngészős változatban elmentett szócikk csak ott, a mobilos böngészőben elmentett pedig csak mobilon érhető el.

Gemal egyébként egy X-bejegyzést olvasva kapott kedvet a WikiTok elkészítéséhez, amivel néhány óra leforgása alatt végzett is, és csupán néhány száz sornyi kódból áll.

Gemal szerint a WikiTok a jövőben is hirdetésmentes marad, azt a közjó szolgálatában készítette el.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!