szerző:
Kasza János
Tetszett a cikk?

A legkorszerűbb processzorral, OLED kijelzővel, és néhány tűrhető kompromisszummal mutatta be az iPhone 16E-t az Apple. És van valami, amiben forradalminak számít a mobil.

Az iPhone SE története 2016-ban kezdődött, amikor az akkor már korosodó iPhone 5/5S házába az Apple belegyúrta az egyik legújabb processzorát, és piacra dobta a nagyoknál valamivel butácskább, de lényegesen barátibb árcédulával ellátott iPhone-t. Voltaképpen ez volt az a mobil, ami ízelítőt kínált az iOS világába, tűrhető kompromisszumokkal.

A recept a következő két generációnál sem változott: korszerű lapka egy koros köntösben. A 2020-as, második generáció már az iPhone 8 házát kapta meg, majd 2022-ben egy egészen apró ráncfelvarrás történt. Sokak bánatára. A hatalmas, még a 2014-es iPhone 6-ot idéző kávák már rendkívül korszerűtlen hatást kölcsönöztek a mobilnak, és ezen az ára sem segített.

Nos, most, közel három év után megérkezett az új olcsósított iPhone, ami már nem is SE, hanem 16E. A lényeg azonban nem változott: egy baráti árképzésű mobil, ami garantáltan gyors, hosszú éveken át teszi a dolgát, de azért a tervezésnél gondosan ügyeltek arra, hogy ne fogják ki a szelet a nagyok vitorlájából.

Apple

Az iPhone 16E az A18 processzort kapta (bizonyára 8 GB RAM társaságában), ami azt jelenti, hogy ugyanaz a lapka dolgozik benne, mint az iPhone 16-ban. Ennek köszönhetően az Apple MI-szolgáltatáscsomagja (Apple Intelligence) is futni fog rajta, már ha egyszer végre Magyarországra is eljut.

Külső terén igazából az utolsó csavarig megújult a készülék: immáron Face ID-t kapott, tehát arcalapú az azonosítás, és ezzel az utolsó Touch ID-s iPhone-nak is vége. Az előlap a 2022-es iPhone 14-et idézi, a tetején is ott a szenzorsziget, tehát a Dynamic Island továbbra is az iPhone 15/16-széria kiváltsága marad.

Introducing iPhone 16e – February 19

The latest iPhone at the greatest price – iPhone 16e is here. It’s built for Apple Intelligence and powered by A18, the latest-generation chip. It also comes with supersized battery life, a 48MP Fusion camera, and a durable design. Pricing, claims, and feature availability apply to the U.S.

Ami viszont hatalmas fejlődés, hogy immáron egy 6,1 hüvelykes OLED-panel tárul a felhasználó elé, szakítva a 4,7 hüvelykes LCD-vel. (Ez a kisebb kávák miatt nem jelenti azt, hogy a készülék fizikai paraméterei nőnének, mai viszonylatban ez már nem számít tepsinek.)

A némítógomb a 16E-n sincs már ott a bal felső sarokban, helyette az iPhone 15 Próban debütált, személyre szabható műveletgombot lehet nyomkodni. Kameragomb nincs, USB-C azonban van, bár ez már EU-s követelmény. A minimum háttértár-méret duplázódott, 128 GB lett, ami a 16E esetében üdvözlendő, de az már komikus, hogy még az alap 16 Pro is csak ennyivel rendelkezik.

Igen, az ott már USB-C
Apple

A legfontosabb különbség továbbra is az, hogy a belépőszintű iPhone csak egyetlen kamerát kapott, igaz, a 48 megapixeles szenzor nagyjából mindent tud, amire egy felhasználónak normál esetben szüksége van.

És még valami…

Van azonban egy dolog, amiben még ez az olcsó mobil is forradalmi. Az iPhone 16E ugyanis az első, amiben az Apple saját fejlesztésű modemje (C1) dolgozik, melynek fejlesztése már évek óta zajlik a cégnél. Eddig a Qualcomm volt az Apple kizárólagos beszállítója e téren, és ez legalább olyan fontos lépés, mint az, amikor 2020-ban a Mac számítógépeknél elkezdtek átállni a saját fejlesztésű, M-szériás lapkákra.

Hogy ez a gyakorlatban mit tud, esetleg mit nem, az egyelőre kérdéses, mindenesetre ez azt is jelentheti, hogy a jövőben minden iPhone-ban (és iPadben) az Apple mobilhálózati modemje dolgozhat. Bizonyára sok múlik azon, hogy hogyan teljesít majd az iPhone 16E-ben. A cég szerint a C1 a valaha volt legtakarékosabb iPhone-modem, ami természetesen 5G-képes.

Kifogyott az élénk színekből az Apple, csak fekete és fehér van
Apple

A készülék Magyarországon viszonylag borsos áron nyit, 300 ezer forintról indul 128 GB háttértárral, ami 256-nál 350, míg 512 GB-nál 450 ezer forintra emelkedik. Színek terén elég fekete-fehér a paletta, méghozzá szó szerint: csak ez a két szín választható. Az előrendeléseket február 21-én 14 órától fogadja az Apple, a kiszállítások pedig február 28-án kezdődnek.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!