„A mai ünnepi összesereglés után jön a húsvéti nagytakarítás. Átteleltek a poloskák. Felszámoljuk a pénzügyi gépezetet, amely korrupt dollárokból vásárolt meg politikusokat, bírókat, újságírókat, álcivil szervezeteket és politikai aktivistákat. Felszámoljuk az egész árnyékhadsereget.”
Ugyan a miniszterelnök a társadalmi és nemzetközi reakciókat látva később megpróbálta egy emberre, a hatalmát leginkább veszélyeztető Magyar Péterre szűkíteni azt a kört, akire gondolt, de úgy tűnik, hiába. Egyrészt mert a fenti mondatok nyelvtanilag egészen egyszerűen nem egy emberről szólnak, másrészt elég sokan értették is a célzást. Ez utóbbit látszanak alátámasztani a közösségi oldalakat ellepő posztok mellett a Google keresési adatai is.
A Google Trends szolgáltatásban jól látható, hogy éves távlatban hogyan szokott változni a poloska kifejezésre történő keresések száma. A trendvonal értelemszerűen nyár elején kezd jelentős emelkedésbe, majd ősszel lecseng. Idén azonban korán kezdődött a szezon: Orbán Viktor beszéde után kilőttek a poloskás keresések.
Google-keresések: poloska
képernyőkép / HVG
A heti nézetben még jobban látható, hogy rögtön a beszédet követően kezdtek el érdeklődni a magyar keresők a téma iránt. Az alábbi ábra azt is jól mutatja, hogy csak lassan lanyhul a felhasználók kíváncsisága.
Google-keresések: poloska
képernyőkép / HVG
Aki a politikai szál mellett az emberbarátibb vonalra is kíváncsi, annak máris mutatunk néhány állati érdekességet is:
„Keresett kifejezés” címkével jelöli a Google Trends Magyarországon a pride-ot, és nem véletlen: az elmúlt napokban nagyságrendekkel többen kíváncsiak a témára a magyarok, mint korábban bármikor.
(Figyelünk, mire kíváncsiak olvasóink. Cikkünk írásában segítségünkre volt a Google Trends. Ez a tartalom a Google-lel fennálló fizetett partnerség része, amely a Google Trends népszerűsítését szolgálja.)
A minisztériumnak világossá kell tennie, hogy Gustav Klimt Afrikai herceg című festményének kiviteli engedélyeztetési folyamata során becsapták őket, vagy ők hibáztak. Enélkül rajtuk marad a gyanú, hogy valami még súlyosabb dolog történt – állítja Molnos Péter művészettörténész.