Kozmikus tornádóról készített képet a James Webb űrteleszkóp – videó
A Spizter űrtávcső után a James Webb űrteleszkóppal is megfigyelték a tudósok a Földtől mitnegy 630 fényévre található Herbig–Haro-objektumot. Az új fotó lenyűgöző lett.
HVG
Különleges felvételt készített a James Webb űrteleszkóp, ezúttal egy, a Földtől mintegy 630 fényévre található gázfelhőről, valamint egy spirálgalaxisról. Amit a felvételen látni, az egy Herbig–Haro-objektum, egész pontosan a Herbig–Haro 49/50. A Herbig–Haro-objektumok a csillagkeletkezés során, a protocsillagok (őscsillagok) körüli akkréciós korongból, a korong síkjára merőlegesen poláris jetek formájában kiáramló anyag által létrehozott objektumok.
Az anyag eredetileg forró, ám ahogy elkezd lehűlni, fényt hoz létre. Ez a fény mutatja meg a képen látható narancssárga gázfelhőt is.
A HH 49/50-et 2006-ban fedezték fel a tudósok a NASA Spitzer űrteleszkópja segítségével, amit a kozmikus tornádó elnevezéssel ihlettek. A James Webb űrteleszkóp most azért vizsgálta meg az objektumot, mert a felbontása sokkal jobb, mint a Spitzeré, így a tudósok pontosabb képet kapnak a kiáramlás jellemzőiről. Mint kiderült, a kiáramlás csúcsánál lévő objektum, amit korábban csak egy kék foltnak látott a Spizter, valójában egy spirálgalaxis.
This visualization examines the three-dimensional structure of Herbig-Haro 49/50 (HH 49/50) as seen in near- and mid-infrared light by the James Webb Space Telescope. HH 49/50 is an outflow produced by the jet of a nearby still-forming star in the Chamaeleon I Cloud complex, one of the nearest active star formation regions in our Milky Way.
A Webb a közeli infravörös kamerája (NIRCAM) és közép-infravörös műszere (MIRI) segítségével dolgozott, hogy feltárja a hidrogén, a szén-monoxid és az energiával ellátott porszemcsék eloszlását a kiáramlásban. Az adatok végül segítenek a tudósoknak modellezni az objektum tulajdonságait, valamint azt, hogy milyen hatással van a környező anyagokra – összegez a Gizmodo.
A HH 49/50 csúcsánál látható galaxis sokkal távolabbi, mint a Herbig–Haro-obejtum. A modellezések szerint a HH 49/50 végül eltakarja majd a galaxist, bár az ESA közleménye szerint ez az átfedés több ezer évig tart majd.
Az elnökváltás után lassan felgombolyodik a jegybank Matolcsy-korszaka – sok a botránygyanús ügy, de legalább az aranytartalék és a miniszterelnöki bizodalom megvan még. Adnan Polat lánya Magyarországon is szerepet vállalt, Mészáros Lőrinc felesége földeket vett, a pixisből kiesett volt veje pedig jogvédelmet nyert. Az infláció gyorsult, a nyugdíjasok utalványt kapnak, amit – bár a készpénzhasználat alkotmányos jog lett – csak korlátozottan költhetnek majd. Ez a HVG heti gazdasági összefoglalója.