szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Ausztrál kutatók szerint a csecsemőknél a védőoltásra adott immunválasz és a bélmikrobiom összetétele között szoros összefüggés lehet.

Azoknak a csecsemőknek a szervezete, akik valamilyen probléma miatt antibiotikumos kezelést kellett kapniuk, a későbbi védőoltásokra alacsonyabb immunválaszt ad – számolt be róla a The Guardian. A Dél-Ausztrál Egészségügyi és Orvosi Kutatóintézet tudósai arra jutottak, hogy a jelenség hátterében minden bizonnyal a bélmikrobiomban bekövetkezett változások állnak.

A Nature-ben megjelent publikáció szerint a vizsgálatban 191 egészséges csecsemőt követtek nyomon a születéstől kezdve. A kutatók azt találták, hogy azok, akik életük első heteiben antibiotikumot kaptak, szignifikánsan alacsonyabb antitestszinttel rendelkeztek több beadott vakcina után is 7 és 15 hónapos korban.

A csecsemők közül 111-en voltak kitéve az antibiotikumnak az újszülött időszakban vagy közvetlenül, vagy az édesanyák szülés utáni kezelésén keresztül. A babák bélmikrobiomát hathetes korukban mérték fel, amikor az első oltást megkapták. Azt találták, hogy a születéskor közvetlenül antibiotikumokkal kezelt csecsemőkben kevesebb volt a Bifidobacterium néven ismert jótékony bélbaktériumok csoportja.

A Bifidobacterium szintjének csökkenése a szakemberek szerint a pneumococcus, valamint a Haemophilus influenzae b elleni vakcina több komponense ellen termelt antitestek alacsony szintjével volt összefüggésben 7 és 15 hónapos korban egyaránt.

Felfedezték az immunrendszer titkos részét, nagy változás jöhet a betegségek kezelésében

Izraeli kutatók a sejtek egyik alkotóelemével kapcsolatban olyan új funkciót fedeztek fel, ami korábban nem volt ismert a tudomány számára.

David Lynn, a kutatás egyik vezetője szerint a Bifidobacteriumot általában az egészséges csecsemők bélrendszerében találták meg életük első heteiben. „A csecsemők szervezete különösen jól alkalmazkodik az anyatej oligoszacharidjainak emésztéséhez, így az anyatejet fogyasztó csecsemőkben nagy arányban jelennek meg ezek a baktériumok” – mondta el a lapnak. A szakember szerint a baktériumok „extra lökést” is adnak az immunrendszer számára, így készítve fel azt a vakcinára adott optimális antitestválaszra.

A kutatók szerint az antibiotikumok ebbe a rendszerbe zavarhatnak be.

A vizsgálatot egerekkel is elvégezték és azt találták, hogy a pneumococcus elleni védőoltásra adott antitestválasz erősen függ a Bifidobacterium jelenlététől, és javult, ha az egerek a baktériumokat tartalmazó probiotikumot kaptak.

A kutatók hangsúlyozzák, hogy azoknál a babáknál, akiknek az édesanyját kellett szülés után antibiotikummal kezelni, nem találtak csökkent immunválaszt az oltásra. Ez arra utal, hogy a csecsemők közvetlen kezelése tartósabb hatással volt a bélmikrobiomra.

A szakemberek kiemelték, hogy a csecsemőknél bizonyos esetben nincs mérlegelési lehetőség az antibiotikumok alkalmazásával kapcsolatban. A tanulmányban azt is leírták, hogy még ezzel együtt is jó volt az immunválasz a védőoltásokra, igaz, kevésbé volt erős, mint azoknál a csecsemőknél, akik nem kaptak antibiotikumot.

A kutatók a következő időszakban azt vizsgálják majd, hogy a probiotikumok segítségével javítható-e a csecsemők bélmikrobioma.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!