szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

A jelek szerint a Marson kutathat majd víz után a magyar Puli Space Technologies találmánya, a Vízszimatoló nevű berendezés, így segítve a vörös bolygó feltérképezését.

Annak ellenére, hogy a NASA marsi drónja, az Ingenuity szomorú véget ért a vörös bolygón, a küldetése óriási siker lett. Amellett, hogy jóval több repülést teljesített, mint amennyit eredetileg terveztek, a szerkezet több rekordot is megdöntött, és fontos adatokat szolgáltatott arról, hogy milyen egy másik bolygó légkörében repülni.

A NASA eközben már készül a következő küldetésére: ez lehet a Mars Chopper, ami jóval robosztusabb lenne elődjénél: a 20-szor nehezebb gép akár 3,6 kilométert is repülhet majd egyszerre. Az egység akkora lehet, mint egy városi terepjáró, a hat rotorján pedig összesen 36 lapát segíti majd a felemelkedést és a repülést.

A projekttel kapcsolatban az Interesting Engineering most arról ír, hogy a bolygószakértők már azt is megtervezték, milyen küldetésre küldenék el az eszközt. A géppel a Mars Eastern Noctis Labyrinthus nevű régióját céloznák meg, ahol mély kanyonok és régi lávafolyamok találhatók.

Pascal Lee, a SETI Intézet projektet vezető kutatója szerint a Nighthawk nevű eszköz a gleccsermaradványokat, a víz evolúcióját, az ásványi lerakódásokat, az élet jeleit, valamint azt vizsgálja majd, hogy a terület mennyire alkalmas a landolásra és a felfedezésre az ember számára.

A lap szerint a Mars Chopper neve Nighthawk lehet, és az Ingenuityval ellentétben nem függene egy másik járműtől a repülése. A szakemberek szerint a három legmodernebb tudományos műszert viszi majd magával. Ezek közül az egyik az OCCAM, ami minden irányban látna, és színes képet adna a robot és az irányítás számára. Ez segítheti a navigációt és a geológiai környezet feltérképezését.

Emellé társul majd a NIRAC, ami egy spektrométer, ami a Mars felszínének részletes elemzéséhez szolgál majd. A harmadik pedig a magyar Puli Space Technologies fejlesztése, a Puli Mars Water Snooper, vagyis a Puli Vízszimatoló lehet, ami a felszín alatti vizeket térképezheti fel.

Mit tud a magyar Vízszimatoló, és hogyan került a Holdra? – interjú a Puli vezetőjével

Nemrég landolt a Hold felszínén a magyar Puli Space Technologies berendezése. A Puli Lunar Water Snooper (PLWS), azaz Puli Holdi Vízszimatoló azzal a feladattal érkezett, hogy felszíni mérésekkel tárja fel a vízjeget. Bár a szállítóeszköz landolási hibája miatt végül csak 40 percig működött a hazai fejlesztésű készülék, Pacher Tibor, a vállalat alapítója és vezetője szerint így is sikertörténetről lehet beszélni.

A Nighthawk akár 1500 méteres magasságban is repülhet, a tervek szerint pedig 100 küldetést teljesítene 240 marsi nap leforgása alatt.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!