szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Az állandó emberi jelenlét a Holdon számos leküzdendő akadályt rejt, de az egyiket épp most küzdhette le egy brit cég: egy mikrohullámú szerkezettel tisztítják meg a holdi jeget, a végeredmény pedig iható víz.

Várhatóan 2027-ben újból ember léphet a Holdra a NASA Artemis-3 küldetésének keretein belül, melynek egyik kiemelt célja lesz az is, hogy megteremtse a hosszútávú emberi jelenlét alapjait az égitesten. Ehhez azonban vissza kell térni az élet alapjaihoz: hogyan lesz ott például víz és élelem?

Előbbire kínálhat megoldást egy brit technológiai vállalat holdi víztisztító rendszere, a SonoChem System, mely első helyezést ért el egy, a brit űrügynökség által szervezett versenyen – és ezzel elnyerte a 150 000 fontos (körülbelül 70 millió forintos) pénzdíjat is.

„Az űrhajósoknak megbízható vízellátásra lesz szükségük az iváshoz és az élelmiszer-termesztéshez, valamint oxigénre a levegőhöz, és hidrogénre üzemanyagként” – idézi a Gizmodo Meganne Christiant, a verseny bírálóbizottságának elnökét, a brit űrügynökség kereskedelmi űrkutatási programjának vezetőjét.

A szakember megjegyzi: a Hold déli pólusán lévő talaj, az úgynevezett regolit 5,6 százaléka lehet fagyott víz. Ha ezt sikerülne kivonni a holdi talajból, különválasztani attól, és meg is lehetne tisztítani, az lehetővé tenné egy emberes holdbázis kiépítését a területen.

A Hold kukázva, irány a Mars? Mi lesz Trump ígéretéből, már 2028-ban emberek mehetnek a vörös bolygóra?

Miközben a holdra szállással is egyre inkább küszködik a NASA, Donald Trump – és a hozzá közel álló Elon Musk – egyre inkább a Mars felé kacsintgat. Bemondani azonban könnyebb, mint megcsinálni, rengeteg megoldandó kérdés van technológiai és pénzügyi téren is.

Ezen dolgozott csapatával Lolan Naicker, a győztes Naicker Scientific technológiai vezetője. A megoldás nem más, mint egyfajta holdi mikrohullámú berendezés, ami képes a holdi jégből kinyert víz megtisztítására. A SonoChem hanghullámok segítségével képes buborékokat képezni a holdi vízben: ezekben magas a hőmérséklet, és instabil a nyomás alakul ki, ami kémiailag reaktív atomokat, úgynevezett szabad gyököket hoz létre. Ezek aztán fertőtlenítik a vizet.

Ha a rendszer működni fog a Holdon, később akár a Marson is bevethető lehet.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!