Megcsinálták az űrmikrót, tiszta vizet állít elő a Hold jegéből
Az állandó emberi jelenlét a Holdon számos leküzdendő akadályt rejt, de az egyiket épp most küzdhette le egy brit cég: egy mikrohullámú szerkezettel tisztítják meg a holdi jeget, a végeredmény pedig iható víz.
HVG
Várhatóan 2027-ben újból ember léphet a Holdra a NASA Artemis-3 küldetésének keretein belül, melynek egyik kiemelt célja lesz az is, hogy megteremtse a hosszútávú emberi jelenlét alapjait az égitesten. Ehhez azonban vissza kell térni az élet alapjaihoz: hogyan lesz ott például víz és élelem?
Előbbire kínálhat megoldást egy brit technológiai vállalat holdi víztisztító rendszere, a SonoChem System, mely első helyezést ért el egy, a brit űrügynökség által szervezett versenyen – és ezzel elnyerte a 150 000 fontos (körülbelül 70 millió forintos) pénzdíjat is.
„Az űrhajósoknak megbízható vízellátásra lesz szükségük az iváshoz és az élelmiszer-termesztéshez, valamint oxigénre a levegőhöz, és hidrogénre üzemanyagként” – idézi a Gizmodo Meganne Christiant, a verseny bírálóbizottságának elnökét, a brit űrügynökség kereskedelmi űrkutatási programjának vezetőjét.
A szakember megjegyzi: a Hold déli pólusán lévő talaj, az úgynevezett regolit 5,6 százaléka lehet fagyott víz. Ha ezt sikerülne kivonni a holdi talajból, különválasztani attól, és meg is lehetne tisztítani, az lehetővé tenné egy emberes holdbázis kiépítését a területen.
Miközben a holdra szállással is egyre inkább küszködik a NASA, Donald Trump – és a hozzá közel álló Elon Musk – egyre inkább a Mars felé kacsintgat. Bemondani azonban könnyebb, mint megcsinálni, rengeteg megoldandó kérdés van technológiai és pénzügyi téren is.
Ezen dolgozott csapatával Lolan Naicker, a győztes Naicker Scientific technológiai vezetője. A megoldás nem más, mint egyfajta holdi mikrohullámú berendezés, ami képes a holdi jégből kinyert víz megtisztítására. A SonoChem hanghullámok segítségével képes buborékokat képezni a holdi vízben: ezekben magas a hőmérséklet, és instabil a nyomás alakul ki, ami kémiailag reaktív atomokat, úgynevezett szabad gyököket hoz létre. Ezek aztán fertőtlenítik a vizet.
Ha a rendszer működni fog a Holdon, később akár a Marson is bevethető lehet.
Egy kiadós gombamérgezéssel indul François Ozon új filmje, a Ha megérkezik az ősz. A termékeny francia filmrendezővel az öregkori ráncok szépségéről, az Elemi ösztön nem múló vonzerejéről, egy szexi nagymamáról, egy pusztító családi vacsoráról és Nicole Kidman plasztikai beavatkozásairól is beszélgettünk.
Vasárnap hajnalban megvolt az eszkaláció, két nappal később a kapituláció is – nem így képzelnénk két atomhatalom háborúját. Irán megrogyott, de ennek a háborúnak valójában aligha van vége.
Látványosan távol tartotta magát a közel-keleti konfliktus értékelésétől Orbán Viktor. A kormányfőnek csak hazai használatra van mondása a fejleményekről.