Megcsinálták az algoritmust, ami előre jelezheti a gyilkosságokat
Az Egyesült Királyság igazságügyi minisztériuma olyan, a rendőrségi adatokon dolgozó algoritmust fejlesztett, ami alapján akár életeket is lehet menteni a jövőben.
HVG
Az Egyesült Királyságban válhat valósággá a Különvélemény című film – számolt be róla a The Guardian. Természetesen ebben az esetben nem arról van szó, hogy prekogok látják előre a jövőt: az Igazságügyi Minisztérium egy olyan algoritmust fejlesztett, amely képes lehet azonosítani azokat az embereket, akik gyilkosokká válhatnak.
Az eredetileg „gyilkosság-előrejelzési projektnek” nevezett eszköz a rendőrségi – többek között az áldozatokhoz, a tanúkhoz és magukhoz a gyanúsítottakhoz tartozó – adatokat használt fel, hogy a jövőben képes legyen megvédeni az emberi életet.
A programot a Statewatch nevű polgári szabadságjogokat felügyelő szervezet fedezte fel. A csoport által megszerzett dokumentumok alapján úgy tűnik, 100-500 ezer emberre vonatkozó rendőrségi adatok alapján fejlesztették ki előrejelző eszközt. A jelek szerint az Igazságügyi Minisztériummal olyan, az egyénre vonatkozó érzékeny adatokat is megosztottak a hatóságok, mint a mentális egészség, a függőség, az öngyilkossági kísérletek és a fogyatékosság.
Több száz szabályszegést azonosított az első bevetése során Angliában egy új eszköz, amely a mesterséges intelligenciával figyeli a közlekedőket.
Sofia Lyall, a Statewatch kutatója szerint a modell megerősíti és felerősíti a büntetőjogi rendszer alapját képező strukturális diszkriminációt. A minisztérium azonban azt közölte, a projekt kizárólag kutatási célokat szolgál, a célja pedig, hogy segítsen jobban megérteni annak a kockázatát, hogy a próbaidőn lévők milyen valószínűséggel követhetnek el súlyos erőszakos bűncselekményt. A minisztérium szerint az erre vonatkozó jelentést idejében közzé fogják tenni a szakemberek.
Magyar Péter azt mondja, van receptje a lakhatási válság ellen. A feladat nem kicsi: lakhatási szakértőt, az építéstörténet szakértőjét és a témával foglalkozó szociológust is kérdeztünk az emberemlékezet óta tartó lakhatási válság okairól és a fordulat lehetőségéről.