Már egy egyszerű vérteszt segítségével ki lehet mutatni a Parkinson-kórt – állítják legfrissebb tanulmányukban a Jeruzsálemi Héber Egyetem kutatói. A Nature Aging című tudományos lapban megjelent publikációban azt írják, az általuk kifejlesztett teszt – ami nagyjából 38 ezer forintba kerül – a transzfer RNS (tRNS) fragmenseit elemzi, és a Parkinson-kóros betegekben felhalmozódó ismétlődő RNS-szekvenciára összpontosít.
Emellett vizsgálja a mitokondriumokat is – ezek termelik a sejteken belül az energiát –, amelyek működése a betegség előrehaladtával romlik. A kutatók szerint a két biomarker monitorozásával egy nagyon pontos, nem invazív, gyors és megfizethető diagnosztikai eszköz áll rendelkezésre, aminek köszönhetően korai szakaszban is felismerhető lehet a betegség. Ennek segítségével hatékonyabb kezelés állhat rendelkezésre, és változhat a betegség lefolyása is.
A kutatók szerint a 0-tól 1-ig tartó skálán, ahol az 1-es a tökéletes tesztet, egy 0,5-ös eredmény pedig egy véletlen találgatást mutat, a teszt 0,86-ra teljesített. A kutatók szerint a betegség korai szakaszát felismerő legjobb tesztek jelenleg 0,73-ra teljesítenek.
A teszt ugyanazt a PCR-technológiát alkalmazza, mint amit a koronavírus-járvány idején is használtak tesztelésre, így az eljárás sem lehet ismeretlen az érintettek számára. A szakemberek szerint a jövőben tökéletesíteni kell majd a tesztet, és meg kell vizsgálni azt is, hogy miként tud különbséget tenni a Parkinson-kór és a hozzá hasonló állapotok között.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.