szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Ausztrál kutatók 15 évnyi betegadatot elemezve arra jutottak, hogy az extrém hőhullámok nemcsak a testet, hanem a mentális állapotot is próbára teszik.

Valószínűleg azt senkinek sem kell elmagyarázni, milyen veszélyesek lehetnek a hőhullámok. A szervezetet rendkívüli mértékben megterhelik ezek az időszakok, és a globális felmelegedés miatt csak egyre rosszabb lesz a helyzet. Úgy tűnik azonban, hogy nemcsak a testet, a mentális állapotot is alaposan meggyötrik ezek a forró időszakok.

Az ausztrál Adelaide-i Egyetem kutatói szerint, ha a klímaváltozással kapcsolatos helyzet nem változik, az idő előrehaladtával a mentális és viselkedészavarok (mental and behavioral disorders, MBD) is egyre súlyosabb problémát jelenteken majd. Ezek közé tartoznak például a szorongásos zavarok, a depresszió, a bipoláris zavar, a skizofrénia, az alkohol- és kábítószer-függőség, valamint más mentális és szerhasználati zavarok.

A legújabb előrejelzések szerint, ha a globális felmelegedés 2100-ra nem éri el a 3 Celsius-fokot – az iparosodás előtti szinthez képest –, akkor a 2030-as években 11 százalékkal, a 2050-es években pedig 27,5 százalékkal nőhet az MBD-k jelentette relatív teher. Ha viszont nem történik változás, akkor a 2050-es évekre ez az érték már elérheti a 49 százalékot. Peng Bi, az egyetem tudósa szerint a fiatalok helyzete, akik életük korai szakaszában jelentős mértékben ki vannak téve ezeknek a problémáknak, csak még rosszabb lesz. Az erről szóló tanulmány a Nature Climate Change című tudományos lapban jelent meg.

Megkongatták a vészharangot: a szárazföldek harmada veszélyesen forró lehet a 60 év felettiek számára, de a fiatalokat sem kíméli a hőség

Mindenkit veszélyeztet a forróság, de leginkább az időseket és a veszélyeztetett embereket. A 2 Celsius-fokos felmelegedés már halálos veszélyt jelenthet az emberekre nézve, derül ki egy friss kutatásból.

Bi és munkatársai az ausztrál lakosság 2003 és 2018 között rögzített egészségügyi adatain alapszik. Az adatok azt mutatják, hogy az MDS-hez kapcsolódó kórházi kezelések, valamint az ezekhez kötődő sürgősségi ellátások száma is nőtt akkor, amikor taroltak a hőhullámok. Ezek az időjárási anomáliák ugyan ritkán voltak végzetesek, de jelentős hatást gyakoroltak az életminőségre.

Egy 2008-as hőhullám idején, ami Adelaide-et sújtotta 15 napon át a kiskorúaknál 64, míg a 75 év felettiek esetében 10 százalékkal növelte az MDS-hez kapcsolódó kórházi ellátások számát.

A kutatók azt nem tudják pontosan, hogy miként függ össze a kettő, de azt feltételezik, hogy a magasabb hőmérséklet miatt a vér hőmérséklete is megemelkedik, így pedig kevesebb oxigén jut el a központi idegrendszerhez – írja a Science Alert. Emellett a magas hőmérséklet negatívan hat az alvás minőségére és a stresszre adott válaszreakcióra is.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!